Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
mm-kiekko_kansi_bg
MM-jääkiekko
Etusivu
Videot
Otteluohjelma
Sarjataulukko
Pistepörssi

MM-surkimus aiheutti isoja ongelmia Leijonien lohkossa

Slovenia laittoi kovan kovaa vasten Itävallan kanssa.
Slovenia laittoi kovan kovaa vasten Itävallan kanssa.
Julkaistu 18.05.2025 19:57
Toimittajan kuva
Jere Hultin

jere.hultin@mtv.fi

J_Hultin

Alkukisat pirteästi vetänyt Itävalta oli yllättävissä vaikeuksissa nousija-Slovenian kanssa. Voitto irtosi vasta rankkareilla 3–2. Herningissä Yhdysvallat paketoi Kazakstan-ottelun toisessa erässä ja voitti lopulta 6–1.

MAINOS

Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026

Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.

A-lohkon isoja kiusannut Itävalta jumittui Slovenian kanssa avauserässä iskettyihin 1–1-lukemiin. 

Helpotus, tosin hetkellinen, tuli vasta päätöserän puolivälissä, kun Brian Lebrer onnistui ylivoimalla.

Heittopussin virkaa MM-turnauksessa toimittanut Slovenia löi homman kuitenkin tasoihin. Robert Sabolic päätti tyylikkään sommitelman 2–2-maaliin 53 minuutin pelin jälkeen.

Peli meni jatkoajalle, jossa ei ratkaisua saatu melko avoimista ovista huolimatta aikaan.

Rankkarikisassa Itävalta näytti kaapin paikan. Se onnistui kolmesti, Slovenia ei kertaakaan.

Itävalta pitää puolivälierämahdollisuudet elossa, mutta sillä on enää Latvia-ottelu jäljellä. Lohkon nelospaikasta haastavat Latvia ja Slovakia pelaavat vielä kahdesti. 

Kisojen avauspisteensä ottaneen Slovenian osalta peli on selvä. Se tarvitsee huomenna voiton Ranskasta. Tuon ottelun häviäjä putoaa B-sarjaan, voittaja jatkaa piikkiluokassa.

Merkityksettömäksi jäävä yksi piste on Slovenialle ensimmäinen MM-kisojen A-tasolla kahdeksaan vuoteen. Edellisen kerran tili karttui 2017 Sveitsiä vastaan rankkaritappiossa. Slovenia on A-tasolla nyt neljättä kertaa kymmenen vuoden aikana.

USA murskaavana

Tanskan puolella B-lohkossa USA nousi kuuden ottelun jälkeen 14 pisteeseen ja toistaiseksi lohkokakkoseksi. Se murskasi Kazakstanin 6–1. Pohjoisamerikkalaiset tekivät maaleista viisi toisessa erässä. Kaikkiin osumiin löytyi eri maalintekijä. Jeremy Swaymanin nollapeli puhkaistiin vasta päätösminuutilla.

Kazakstanillakin on enää yksi ottelu jäljellä. Se pelaa vielä tiistaina Sveitsiä vastaan. Tuon kamppailun ehdoton suosikki on Sveitsi. 

Lohkon seitsemäntenä kolmessa pisteessä olevan Kazakstanin kohtalo on suuresti kiinni maanantai-illan Unkari–Norja-ottelun lopputuloksesta. Kyseinen mittelö on Norjalle ehdoton pakkovoitto, muuten se putoaa 19 vuoden tauon jälkeen B-sarjaan.

MM-jääkiekkoJääkiekkoUrheilu
Toimittajan kuva
Jere Hultin
MTV Uutiset

Jere Hultin työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Hultinin erityisosaaminen kohdistuu jääkiekkoon, mutta hän seuraa urheilun kenttiä laajalla skaalalla. Voit olla juttuvinkkien tiimoilta yhteydessä sähköpostitse jere.hultin@mtv.fi

Lisää aiheesta:

MM-lohkotilanne muuttui – USA nousi Nyt pamahti! Leijonien piinaaja ulos jääkiekon MM-kisoista10–0! Jääkiekon MM-kisoissa aivan uskomattomat murskajaiset Jääkiekon MM-kisoissa muhii nyt yllättävä katastrofiNyt nasahti! Leijonien MM-lohkossa viritellään isoa voittoaLeijonalegendojen MM-kisoista mahalasku – tässä on toinen varma puolivälieräpari!

Tuoreimmat aiheesta

MM-jääkiekko
  • 3.1.11:19
    Nuoret Leijonat

    Hallitseva maailmanmestari järkyttyi Nuorten Leijonien MM-paukusta – Pohjois-Amerikasta paljonpuhuvaa tekstiä

  • 29.12.202506:26
    Nuoret Leijonat

    Murskajaiset: Nuoret Leijonat jysäytti suurimman voittonsa 13 vuoteen

  • 28.12.202519:27
    Nuoret Leijonat

    Nuorilla Leijonilla muutoksia – kaksi pelaajaa avaa MM-urakkansa

  • 28.12.202511:20
    Jääkiekko

    Kanadan jääkiekkosikailu lytättiin Ruotsissa – "Muuttuvat kusipäiksi, kun laittavat ne rumat kaulasuojat ja pelipaidat päälle"

  • 28.12.202510:37
    Jääkiekko

    Karmiva tilanne nuorten MM-kisoissa – huippulupaus vietiin sairaalaan