MM-latu tragikoominen – "Uppoaa kaulaa myöten"

Matti Heikkinen
Matti Heikkisen (oik.) ja kumppaneiden piti olla laskuissa tarkkana.Lehtikuva
Julkaistu 01.03.2015 19:16

MTV SPORT

Olosuhteet olivat Falunin MM-hiihtojen haaste, kaikki kulminoitui sunnuntaina miesten 50 kilometrin kisassa.

Kisa meni lopulta sohjossa rämpimiseksi. Ristomatti Hakola hiihti ensimmäisessä viidenkympin arvokisalähdössään sijalle 38 ja kisan jälkeen olosuhteet lähinnä naurattivat.

 – On tuo aika isojen poikien leikkiä tuolla hiihtää, kun puoleen sääreen on lunta radalla ja suksia ei luista mihinkään ja ei se kivaa ole. En mä ole edes koskaan kuvitellut, että se vois tuollaista olla. Oli se kyllä niin hirveetä, että kun työnsi, niin tuntui, että meni metrin eteen ja kaksi taaksepäin, Hakola kuvailee olosuhteita naureskellen.

Myös 20:nneksi sijoittunut Matti Heikkinen piti olosuhteita ennennäkemättöminä.

– En muista tuollaista. Kaaduinkin siinä juoton jälkeen, kun laskimme stadionille ja tuntui, että uppoaa kaulaa myöten. Siinä oli varmasti 35 senttiä sohjoa. Sitten sitä oli yhtäkkiä kolattu pois, Heikkinen kertoi.

Sami Jauhojärvi sijoittui sohjokisassa 29:nneksi.

– Oberstdorfissakin (2005), vaikka satoi lunta paljon, latu sentään pysyi kasassa, eikä siellä kavereiden tarvinnut olla kolaamassa lunta, että miehet pääsee mäen päälle., Jauhojärvi kummasteli.

Kisan neljäs suomalaisosallistuja Lari Lehtonen keskeytti.

Lähde: Hiihtoliiton tiedote

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto