Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Valtonen Bidenista: "Ei minulla ollut hänen kunnosta mitään huomautettavaa"

24:38Miten EU-maiden ministerit reagoivat USA:n vaalimyllerykseen? – Katso Elina Valtosen infoMiten EU-maiden ministerit reagoivat USA:n myllerrykseen? – katso Elina Valtosen tiedotustilaisuus
Julkaistu 22.07.2024 16:23(Päivitetty 22.07.2024 18:36)
Toimittajan kuva

Johanna Pakarinen

johanna.pakarinen@mtv.fi

EU-maiden ulkoministerit kokoustavat samaan aikaan, kun Yhdysvaltojen politiikassa kuohuu.

Suomen ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) on kokoustanut muiden EU:n ulkoministerien kanssa maanantaina Brysselissä.

Valtonen piti kokouksen jälkeen tiedotustilaisuuden suomalaiselle medialle. 

Yhdysvalloissa presidentti Joe Biden ilmoitti sunnuntaina luopuvansa demokraattien ehdokkuudesta marraskuun presidentinvaaleissa. Muutokset suurvallan ulkopolitiikassa vaikuttaisivat laajasti myös Euroopassa.

– Näin Suomena ja Eurooppana ollaan tosi kiitollisia Bidenin presidenttikaudesta ja erittäin vahvasta yhteistyöstä, Valtonen sanoo.

Valtonen sanoo Bidenin päätöksen jättäytyä presidenttikisasta olleen vahva, itsenäinen ja vastuullinen päätös. 

– Sen verran kun kesällä näin Bidenia kesällä Washingtonissa, ei minulla ollut hänen kunnosta mitään huomautettavaa. 

– Kamala Harrisia en ole ikinä tavannut, Valtonen sanoo.

Valtonen kertoo Suomen tukevan tulevaa presidenttiä. 

Sodat kokouksen keskusteluissa

Valtosen mukaan kokouksen puheenaiheina on ollut myös sotilaallisen tuen jatkaminen Ukrainaan ja Ukrainan pahoin vaurioituneen energiastruktuurin tukeminen. Valtonen kertoi olevan tärkeää, että sähkönsiirtokapasiteettia lisätään EU:sta Ukrainaan, jotta esimerkiksi talven pahimmilta sähkökatkoilta vältytään.

Valtonen kertoo, että kokouksessa keskusteltiin Israelin ja Hamasin välisestä tulitauosta ja rauhansuunnitelmasta, joita molempia tarvitaan.

– Korostin tulitauon aikaansaamista, avun perillepääsyä sekä panttivankien vapauttamista, Valtonen kertoo. 

"Unkarin näkemykset eivät vastaa EU:n linjaa"

Valtonen katsoo, että Unkari on Moskovassa ja Pekingissä esiintynyt EU:n edustajana tai vähintään antanut sellaisen vaikutelman.

Unkarin ei ole oikein esiintyä kahdenvälisessä diplomatiassaan EU:n edustajana tai antaa tällainen vaikutelma, kun maan pääministeri Viktor Orban on kiertänyt esimerkiksi Moskovassa ja Pekingissä. Näin arvioi ulkoministeri Elina Valtonen (kok.) EU-maiden ulkoministerien kokouksen jälkeen Brysselissä.

Valtosen mukaan Unkarin näkemykset eivät vastaa EU:n virallista linjaa.

– Yksittäisellä maalla siihen on tietenkin mahdollisuus. Mutta sitten jossain kohtaa voi olla hyvä kysyä, että onko Euroopan unioni sitten oikea viiteryhmä, jos ajatukset poikkeavat niin perustavanlaatuisesti meidän yhteisestä arvopohjasta. Niin kuin osittain tilanne on, Valtonen sanoo.

Valtonen sanoi silti jatkokysymyksen jälkeen, ettei lähetä Unkarille sellaista viestiä, että maan pitäisi harkita EU-jäsenyyttä uusiksi. Hän kuitenkin jatkoi, että EU:n perussopimuksissa on määritelty erittäin vahvasti unionin arvopohja.

– Sitten tietenkin jossain kohtaa, jos toiminta ja arvot ovat vahvassa ristiriidassa, niin silloin ainakin itse näen, että arvot voittavat.

EU:n perussopimuksessa määritellyt unionin arvot ovat ihmisarvon kunnioittaminen, vapaus, kansanvalta, tasa-arvo, oikeusvaltio ja ihmisoikeuksien kunnioittaminen sekä vähemmistöjen oikeudet. Nämä ovat kyseisen kohdan mukaan yhteisiä arvoja yhteiskunnissa, joille on ominaista moniarvoisuus, syrjimättömyys, suvaitsevaisuus, oikeudenmukaisuus, yhteisvastuu ja sukupuolten tasa-arvo.

Lue myös:

Stubb kommentoi Bidenin ratkaisua

Harris voi voittaa vain yhdellä taktiikalla, arvioi asiantuntija ja vertaa häntä kahteen suomalaiseen poliitikkoon

Nato: Tästä Venäjän suututtaneissa pommikonelennoissa oli kyse – suomalaishävittäjä seurasi lentoa

Lisää aiheesta:

Stubb ruokavaliostaan presidenttinä: "Kyllä tässä eletään vähän tällaista huippu-urheilijan elämää"Stubb: Euroopalla on yksi viesti Yhdysvalloille – Valtosen mukaan USA:n "pakka on sekaisin"Presidentti Stubb tapasi Zelenskyin: Kertoo saamastaan vaikutelmastaStubb kommentoi hallituksen riitelyä – "Ei ole varaa eripuraisuuteen"Elina Valtonen mullistaisi ulko- ja turvallisuuspolitiikan päätöksenteon: "Puhuttiin aika suoraan"Ukraina ei saanut suoraa EU-ehdokasmaan asemaa – Marin: Oikotietä ei ole, jäsenyysehdot pitää täyttää
EUYhdysvallatJoe BidenUnkariUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

EU
  • 31.10.16:58
    Teboil

    Kuljetusala huolestui: Teboilin kaatuminen tuo katveita diesel-karttaan

  • 30.10.19:54
    Teboil

    "Tuntuu, että tässä vedätetään länttä" – Lukoil myy Teboilin Venäjään kytkeytyvälle yritykselle

  • 30.10.19:52
    Teboil

    Teboil ei kommentoi mahdollista omistajanvaihdosta: "Seuraamme tilannetta"

  • 30.10.16:10
    Euroopan keskuspankki EKP

    EKP jätti ohjauskorkonsa ennalleen

  • 30.10.10:12
    Alankomaat

    Analyysi: Laitaoikeiston valtakausi oli lyhyt ja kaoottinen – Hollanti palaa keskitielle