Tänä kesänä päiväranneke esimerkiksi Linnanmäellä maksaa 45 euroa ja Särkänniemessä 43 euroa. Summa tuntuu hurjalta, kun katsoo tästä päivästä taaksepäin 15 vuotta.
6:35Linnanmäen uusin laite, 10 miljoonan euron vemputin Taiga avattiin 2019. Se on perinteisen vuoristoradan supervilkas sukulainen, joka saavuttaa kevyesti 100 kilometrin tuntinopeuden. Katso videolta, millainen on sen kyyti!
Linnanmäki 45 euroa
Esimerkiksi Linnanmäellä vuonna 2007 ranneke laitteisiin, jonne vaadittiin pituutta yli 120 cm, maksoi 30 euroa. 100-120 cm pituudella selvisi 20 euron rannekkeella.
Tänä kesänä ranneke maksaa jo 45 euroa, ja hinta on kaikille sama. Viidessätoista vuodessa hintaan on siis tullut 15 euron korotus.
Särkänniemi 43 euroa
Särkännimessä porttihinta huvitteluun huvipuistossa on 43 euroa. Se on 14 euroa enemmän kuin vuonna 2007, jolloin ranneke maksoi 29 euroa. Särkänniemessäkään ei enää myydä erikseen rannekkeita pituuden mukaan.
Särkänniemen myynti- ja markkinointipäällikkö Heikki Ihanamäki muistuttaa, että verkkokauppahinnoittelun vuoksi asiakkaat säästävät edelleen sitä enemmän, mitä aikaisemmin rannekkeet ostavat.
Särkänniemi-ranneke, joska sisältää huvipuiston lisäksi myös muuta maksaa puolestaan 49 euroa.



