Minna Kauppi ja muut urheilijakaunottaret sädehtivät - katso kuvat!

Minna Kauppi (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)
Minna Kauppi (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)Lehtikuva
Julkaistu 13.01.2009 13:10(Päivitetty 13.01.2009 14:36)

Lajinsa parhaaksi valittu suunnistuksen kaksinkertainen maailmanmestari Minna Kauppi oli yksi Urheilugaalan kauneimmista naisista. Kauppi sijoittui myös Vuoden naisurheilijaäänestyksessä kolmanneksi.

Hanna-Maria Seppälä Urheilugaalassa 12.1.09. Kuva: Lehtikuva.Hanna-Maria Seppälä Urheilugaalassa 12.1.09. (Kuva: Lehtikuva)

Uimari Hanna-Maria Seppälä pokkasi Urheilugaalassa kaksi palkintoa. Hanna-Maria valittiin Vuoden esikuvaksi, mutta myös parhaaksi uimariksi. Kuvankaunis Hanna-Maria on kiireinen fysioterapiaopintojensa kanssa.

Minea Blomqvist Urheilugaalassa 12.1.09. Kuva: Lehtikuva.Minea Blomqvist Urheilugaalassa 12.1.09. (Kuva: Lehtikuva)

Golfammattilainen Minea Blomqvist oli lajinsa paras edustaja. Gaalassa Minea viihtyi yhdessä kihlattunsa Roope Kakon kanssa.

Silja Lehtinen ja Sari Multala Urheilugaalassa. Kuva: Lehtikuva.Silja Lehtinen ja Sari Multala Urheilugaalassa. (Kuva: Lehtikuva)

Purjehtija Sari Multala (oik.) valittiin odotetusti lajinsa vuoden 2008 parhaaksi urheilijaksi. Vuonna 2006 purjehduksen MM-kultaa voittanut Silja Lehtinen on Multalan ohella yksi menestyneimpiä naispurjehtijoitamme.

Laura Lepistö (taustalla Tapio Korjus) Urheilugaalassa 19.1.09. Kuva: Lehtikuva.Laura Lepistö (taustalla Tapio Korjus) Urheilugaalassa 12.1.09. (Kuva: Lehtikuva)

Taitoluistelija Laura Lepistö palkittiin vuoden 2008 parhaana taitoluistelijana.

Minna Nieminen ja Sanna Sten (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)Sanna Sten ja Minna Nieminen (Kuva: Jussi Nukari/Lehtikuva)Lehtikuva

Pekingissä olympiahopeaa kevyessä pariairokaksikossa soutaneet Sanna Sten ja Minna Nieminen palkittiin lajinsa parhaina.

Mika Häkkinen Viihdeuutisille: Vuosi on alkanut erittäin hienosti

Stubb nipistää itseään joka aamu

Aiotko tarttua lapionvarteen, Renny?

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Urheilugaala