Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeriö: Tiukimmista rajoituksista luovutaan vasta, kun valtakunnallinen leviämisvaiheen uhka poistuu

Lehtikuva
Julkaistu 15.04.2021 10:50

MTV UUTISET – STT

Tiukimmista koronarajoituksista on syytä luopua vasta, kun valtakunnallinen leviämisvaiheen uhka poistuu, totesi johtaja Pasi Pohjola sosiaali- ja terveysministeriöstä tiedotustilaisuudessa tänään.

Pohjolan mukaan seuraavan kahden kuukauden aikana tehtävä työ vaikuttaa kesän epidemiatilanteeseen ja tätä kautta myös rajoitusten purkuun.

Rajoituksien purulle saadaan hänen mukaansa apuja kausivaihtelusta ja rokotusten edistymisestä. Koronatilannetta tarkastellaan keväällä ja alkukesällä kahden viikon välein, ja rajoituksien purkamista harkitaan kulloisenkin epidemiatilanteen mukaan.

Lue myös: Rajoitukset ja rokotukset purevat: Tartuntojen määrä ja vakavat tautitapaukset laskeneet selvästi – tämä on koronatilanne Suomessa nyt

Lisää aiheesta:

THL:n Tervahauta ja Salminen HS:n Vieraskynä-palstalla: Yhteiskuntaa voidaan alkaa avata hallitustiPääkaupunkiseudulle esitetään tiukempia ravintolarajoituksia – pikkujoulukausi huolettaaSuomi luopuu koko maata koskevista koronarajoituksista ja siirtyy alueellisiin rajoituksiin – ravintoloiden tilanne tarkastelussa ensi viikollaHallituslähde STT:lle: Heinäkuussa ollaan palattu lähelle normaalitilaa, kesäkuussa enää hyvin vähän koronarajoituksiaMinisteri Kiurun mukaan hallituksen käsittelyyn tulossa "aika järeä" paketti ravintolarajoituksiaRavintolarajoitukset hallituksen syyniin huomenna – tiukennuksia alueille, joilla koronatilanne pahentunut 
KoronarajoituksetKoronavirusKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset
  • 28.8.21:04
    Saksa

    Uusnatsi muutti sukupuolistatusta saatuaan tuomion Saksassa – päässee nyt naisten vankilaan

  • 22.3.08:30
    Talous

    Suomen Yrittäjät vaatii jälkiselvitystä korona-ajasta kovin sanoin – "Ei hyvää hallintoa"

  • 16.3.22:38
    Koronarokotus

    Poikkeusolojen alkamisesta viisi vuotta – Näin THL:n asiantuntijat muistelevat korona-aikaa

  • 27.10.202416:41
    Perussuomalaiset

    PS:n kansanedustaja raivostui "räteistä lasten naamalla" tv:ssä – kyseessä oli uusinta korona-ajalta

  • 23.09.202420:34
    Ähtärin pandat

    Ähtärin jättiläispandat palautetaan Kiinaan – eläinpuisto isoissa talousvaikeuksissa