Tampereen Ilves aloittaa kautensa syyskuun alussa Champions Hockey Leaguen (CHL) otteluilla ennen kuin liigakausi käynnistyy syyskuun puolivälin tienoilla. Päävalmentaja Jouko Myrrä suhtautuu erittäin myönteisesti tulevaan CHL-rupeamaan.
LUE MYÖS: Olli Jokinen haluaa jättää muistijäljen Eurooppaan: "Tämä on Jukurit, ei Jokerit"
Myrrä uskoo, että CHL-ottelut auttavat joukkuetta myös kotoisessa Liigassa. Viime kaudella peräti 2,4 miljoonan euron liikevoiton tehnyt Ilves on ensi kertaa mukana Mestarien liigassa.
– Kyllä tämä meille on erittäin positiivinen juttu, ja me ammennetaan varmasti sieltä joka hetkestä. Myös se, että pääsee kohtaamaan eri ympäristössä laadukkaita ammattilaisjoukkueita, on varmasti kuin rahaa pankkiin tähän kansalliseen arkeen, Myrrä toteaa.
Ilves pelaa alkulohkossa norjalaisen Stavanger Oilersin, Sveitsin Fribourg-Gotteronin ja itävaltalaisen Salzburgin.
– Meillä kävi erinomainen tuuri arvonnoissa, Myrrä sanoo.
Katso videolta, miksi Myrrä on innoissaan lohkosta.
