Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi Zelenskyi päätti tulla Suomeen juuri nyt?

8:29Presidentti Zelenskyi yllätysvierailulla HelsingissäZelenskyin vierailusta keskustelemassa emeritusprofessori Markku Henriksson sekä Aleksanteri-instituutin johtaja Markku Kangaspuro.
Julkaistu 19.03.2025 09:22
Toimittajan kuva

Joonas Mustonen

joonas.mustonen@mtv.fi

Zelenskyi vierailee Suomessa "erittäin tärkeinä aikoina", näkee asiantuntija.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi saapui Suomeen eilen, mutta miksi presidentti vierailee Suomessa juuri nyt. 

– Jokainen valtiovierailu antaa Zelenskyille mahdollisuuden käyttää Ukrainan ääntä ja kertoa Ukrainan tavoitteista, toteaa Helsingin yliopiston Aleksanteri-instituutin johtaja Markku Kangaspuro.

MTV seuraa Zelenskyin vierailua tässä artikkelissa. 

Tapaaminen on erittäin tärkeää juuri tässä hetkessä, kun Yhdysvaltain presidentti Donald Trump ja Venäjän presidentti Vladimir Putin kävivät puhelinneuvottelun ilman Ukrainaa, Kangaspuro lisää. 

Myös Suomen äskettäin Ukrainalle myöntämä 200 miljoonan euron tukipaketti antoi Zelenskyille hyvän syyn tulla Suomeen. 

Yhdysvaltain tutkimuksen emeritusprofessori Markku Henriksson on samoilla linjoilla Kangaspuron kanssa. Hän nostaa myös Suomen maantieteellisen sijainnin Venäjän naapurissa. 

Kaikkinensa vierailu on Ukrainalle ja Suomelle hyvin tärkeä, Henriksson toteaa.

Henriksson ei kuitenkaan usko siihen, että Suomessa päätettäisiin Zelenskyin vierailun aikana esimerkiksi uudesta apupaketista. 

Myös Trump haluaa Zelenskyin pois presidentinpallilta

Yhdysvaltain tutkimuksen emeritusprofessori Markku Henriksson näkee, että myös Trump haluaa päästä eroon Zelenskyistä Ukrainan johdossa. On yleisesti tiedossa, että Putin haluaa samaa.

– Sodan alusta alkaen on ollut selvää, että jos ja kun rauha joskus saadaan aikaan, niin se merkitsee myös Zelenskyin väistymistä. Miten vallanvaihto sitten tapahtuu, niin se on vaikeampi järjestää. 

– Uskon, että tähän rauhansuunnitelmaan sisältyy jo implisiittisesti, että Ukrainan johto vaihtuu.

Myös itse Zelenskyi on todennut, että hän on valmis luopumaan presidenttiydestään, jos sillä turvataan rauhan saaminen. 

Lisää aiheesta:

Venäjä teki Zelenskyille mahdottoman ehdotuksen: "Putin trollaa"Mikä on Zelenskyin Suomen-vierailun tarkoitus? Tutkija: "Merkittävä ajankohta"Zelenskyi valmis eroamaan rauhan vuoksiZelenskyi pyysi Stubbilta apua Ukrainan rauhansuunnitelmaan – "Toivottavasti kyetään tässäkin auttamaan"Zelenskyi haki symbolisella Helsingin-vierailullaan muun muassa turvatakuita Natolta – voiko Ukraina saada ne?Zelenskyi tapasi joukon pohjoismaalaisia toimittajia – tämä oli tapaamisen taustalla: "Pohjoismaiden sotilaallinen voima on hyvin merkittävä"
Volodymyr ZelenskyiAlexander StubbSuomiUkrainan sotaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Volodymyr Zelenskyi
  • 23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen17:00
    Ukrainan sota

    Venäjä on sodassa nyt niskan päällä – nämä ovat Ukrainan oljenkorret

  • ti21:43
    Ukrainan sota

    Zelenskyi paljastaa: Uusilla ohjuksilla on jo isketty Venäjälle – tällaisia ne ovat

  • ti11:13
    Ukrainan sota

    Zelenskyi: Emme peräänny askeltakaan – hurja arvio Ukrainan iskuista Venäjän öljyvarantoihin

  • 24.10.09:11
    Ukrainan sota

    WSJ: Näin Trump teki päätöksen Putinin rankaisemisesta – "Pyritään katkaisemaan kaula"