Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Julkaistu 20.03.2019 13:12
Toimittajan kuva

Sanna Ketola

sanna.ketola@mtv.fi

Onnellisuus ei ole itsestäänselvyys. Itsestäänselvyys ei ole myöskään se, että ihminen on onnellinen omassa kotimaassaan. Tänään julkaistun YK:n onnellisuusraportin mukaan Suomi on kuitenkin maailman onnellisin maa, ja on sitä kaiken lisäksi jo toista vuotta peräkkäin.

Onnellisuus koostuu pienistä asioista, mutta valtion tekemillä ratkaisuilla ja tarjoamilla palveluilla on suuri merkitys maan asukkaiden onnellisuuteen. Psykologian emeritusprofessori Markku Ojanen kertoo, mitä se käytännössä tarkoittaa.

– Suomessa on hyvä hallinto, tasa-arvo, erinomainen koulutustaso ja erittäin vähän korruptiota maailman mittakaavassa mitattuna.

Suomalaiset luottavat toisiinsa

Vaikka luottamus ei synny itsestään ja hetkessä, Ojanen mainitsee myös suomalaisten luottamuksen olevan korkeammalla tasolla kuin muissa maissa.

– On erikoista, että me luotamme toisiimme kenties enemmän kuin mikään muu kansa maailmassa. On hämmästyttävääkin, mistä tämä keskinäinen luottamus tulee. Luotamme jopa vieraisiin ihmisiin.

Oma onni kehittää myös muiden onnea

Vaikka ihminen olisi onnellinen omaan elämäänsä, ei kanssaeläjien onnea ja elämäntilannetta tulisi unohtaa. Ojasen mielestä kaikkien suomalaisten tehtävä onkin pitää huolta yleisestä hyvinvoinnista ja onnellisuudesta.

Miksi juuri Suomi on maailman onnellisin maa? Onnellisuusprofessori nostaa esille yhden erikoisuuden: "Luotamme toisiimme kenties enemmän kuin mikään muu kansa maailmassa"

– Tämä ei ole vain niiden asia, joilla menee hyvin. Aina pitää muistaa se, että yhteinen onni on meidän kaikkien tehtävä. Kun edistämme omaa onneamme, kehitämme samalla myös yhteistä onnea.

Suomalaisilla myyttinen kuva itsestään

Vaikka tulokset paukkuvat positiivisuuden kärjessä, niin Ojanen muistuttaa, että suomalaiset saattavat nostaa helposti esille onnellisuuden kääntöpuoliakin.

Suomalaiset saattavat kuvailla itseään melankolisiksi, kateellisiksi ja huonon itsetunnon omaavaksi kansaksi. Ojasen mielestä se kuitenkin tuntuu tutkimusten valossa oudolta.

– Ilmeisesti suomalaisten kuva itsestään on hieman myyttinen. Onnellisen ja tyytyväisen kansan tulee kuitenkin myös luottaa itsensä.

Myönteinen vaikutus turismiin

Ojanen kertoo vastaanottaneensa Hollannista asti kyselyn liittyen suomalaisten onnellisuuteen. Ojanen toivookin onnellisuustulosten vaikuttavan Suomen turismiin positiivisesti.

– Kyllä tämä ainakin uteliaisuutta herättää. Onnellisuutta ja tuloksia kannattaisi tuoda enemmänkin esille.

Lisää aiheesta:

Suomi on jälleen maailman "onnellisin" maa – Tutkija: Ei kerro mitään onnellisuuden tunteesta"Jännittävä" huomio suomalaisten onnellisuudesta: 50 vuotta sitten tilanne oli hyvin erilainen kuin nytSuomalaisfilosofi selittää amerikkalaismedialle suomalaisten onnellisuutta: "Olisi osuvampaa sanoa, että..."Miksi Suomi on maailman onnellisin maa? Yhdysvaltalaisryhmä saapui Suomeen selvittämään asiaaItalialaistutkija ihastui Suomeen ja jäi tänne asumaan – mitä hänelle on selvinnyt suomalaisten onnellisuudesta?Onnellisuusraportti todistaa: Vauraus ei takaa onnea
OnnellisuusTutkimustuloksetSuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Onnellisuus
  • 31.8.11:53
    Ihmissuhteet

    Nyt se on tutkittu: Nämä ovat päivän ja viikon onnellisimmat sekä apeimmat hetket – vahvistus sunnuntaimelankolialle

  • 3.5.08:59
    Suomi

    New York Times vieraili Helsingissä: Toimittaja keksi "onnettoman viikon" aikana saunan tarkoituksen

  • 10.4.16:07
    Työelämä

    Onko tyytyväinen työntekijä tehoton? "Ei selkänahasta repimällä saada inhimillistä tehokkuutta kasvatettua"

  • 20.3.16:24
    Suomi

    Mikä tekee Suomesta onnellisimman maan? "Taivas maan päällä – talvi toinen juttu"

  • 20.3.05:31
    Yhteiskunta

    Suomi on jälleen maailman "onnellisin" maa – Tutkija: Ei kerro mitään onnellisuuden tunteesta