Mika poistettiin Big Brother -talosta

Julkaistu 27.09.2006 09:26(Päivitetty 27.09.2006 09:35)

Viime torstain tapahtumat esitutkintaan

Mika, Big BrotherMika, Big Brother

Big Brother -ohjelman tuotantoryhmälle ilmoitettiin tiistaina, että poliisi on aloittanut esitutkinnan viime viikon tapahtumista.

BB-talon lähentelykohu sai alkunsa viime torstain ja perjantain välisenä yönä, kun humalainen Mika kähmi sammunutta Sorellaa talon asukkaiden juhliessa pikkutunneille asti.

Ohjelman tuottajan Mikko Räisäsen mukaan poistamalla Mika talosta hänelle annetaan paras mahdollisuus selvittää asia viranomaisten kanssa. Poliisi ilmoitti esitutkinnasta tuotantotiimille myöhään tiistai-iltapäivällä. Mika pakkasi tavaransa ja poistui talosta saman tien.

- Näin on järkevintä nimenomaan Mikan kannalta. Jos hän olisi jäänyt taloon, olisivat hänen mahdollisuutensa tähän selvitystyöhön oleellisesti heikommat, Räisänen painottaa.

Big Brotherin tuotantotiimi suhtautui tapahtuneeseen äärimmäisen vakavasti ja etsi ratkaisua tapahtuneeseen heti perjantaiaamusta lähtien. Päätöstä ei haluttu tehdä hätiköiden tai kevyin perustein.

Tapahtunut on nyt viranomaisten käsissä ja tuotantoryhmä keskittyy palauttamaan rauhan Big Brother -taloon.

Subtv – Big Brother

(MTV3)

Tuoreimmat aiheesta

Big Brother