Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mika Lintilä ei lähde keskustan puheenjohtajakisaan: "Olisi ollut momentumia, ehkä vähän nostettakin"

10:56Riittävätkö valtion kassassa rahat, ministeri Lintilä?Valtiovarainministeri Mika Lintilä (kesk.) ei aio pyrkiä keskustan puheenjohtajaksi. Hän aikoo keskittyä ennemmin ministerin velvollisuuksiinsa. Lintilä kertoi suunnitelmistaan Huomenta Suomessa.
Julkaistu 05.07.2019 07:09
Toimittajan kuva

Tommi Kolehmainen

tommi.kolehmainen@mtv.fi

Valtiovarainminsteri Mika Lintilä (kesk.) kertoo, ettei aio pyrkiä keskustan puheenjohtajaksi.

Lintilä kertoi Huomenta Suomessa, että syy päätökselle oli käytännöllinen.

– Meillä on budjetin valmistelu kaikkein kiivaimmillaan elokuussa. Aloitetaan elokuussa valtiovarainministeriön sisäisellä budjettiriihellä, sitten on ministeröiden välinen riihi ja sen jälkeen varsinainen budjettiriihi. Samaan aikaan olisi ollut puheenjohtajakierros, Lintilä kertoi.

Hänen mukaansa olisi ollut väärä viesti kentälle, että valtionvarainministeri ei olisi osallistunut puheenjohtajakierrokselle.

Kampanjaan lähtiessä taas olisi ollut erikoista, ettei valtiovarainministeri olisi ehtinyt puheenjohtajakisan takia osallistua budjetin vääntöön.

– Tietyllä tavalla olisi ollut momentumia, kiinnostusta, ehkä vähän nostettakin. 

Lintilä uskoo "ykkösketjuun"

Puheenjohtajakisaan ovat aiemmin ilmoittaneet lähtevänsä puolustusministeri Antti Kaikkonen sekä elinkeinoministeri Katri Kulmuni.

– Nyt mielestäni meillä on kaksi erittäin hyvää ehdokasta. Hiukan erilaisia, nyt on kentällä ihan oikeasti vertailukohtia. En pidä mahdottomana, että vielä joku nimi tulisi. Mutta luulen, että ykkösketjusta olevat on tässä. Näillä saadaan varmasti hyvä kierros aikaiseksi, vahvaa menestystä molemmille.

Keskusta järjestää puheenjohtajaehdokkaiden kiertueen elokuussa. Ylimääräinen puoluekokous pidetään syyskuussa.

Lisää aiheesta:

Matti Vanhanen torppaa huhut itseensä kohdistuvista ministerispekulaatioista: "Ehkä en olisi tässä kommentoimassa, jos olisin jollain tavalla mukana"Mika Lintilä valtiovarainministerin valinnasta: "Eihän noista paikoista kieltäydytä"Sipilä toivoo seuraajalleen vahvaa mandaattia syyskuun ylimääräisessä puoluekokouksessa: "Kyllä se latu sieltä varmasti löytyy"Uusi puheenjohtaja voi vielä sekoittaa keskustan nyt valittua ministeripakkaa Elinkeinoministeriksi nouseva Lintilä tiukasta äänestyksestä: "Ei meillä ole jäänyt haavoja"Nyt pyörii ministeriruletti! Pekkarinen, Lintilä, Lehtomäki, kenestä uusi elinkeinoministeri?
Suomen KeskustaMika LintiläPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Suomen Keskusta
  • Eilen06:34
    Politiikka

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin

  • 31.10.19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 25.10.10:23
    Kommentti

    Kommentti: Keksikö keskustan Kaikkonen vihdoin tien kaupunkilaisten sydämiin?

  • 24.10.20:00
    MTV Uutisextra

    Mitä mieltä "Kanki" Kaikkonen on kansanedustajien tosi-tv-osallistumisista ja lempinimestään?

  • 24.10.18:24
    MTV Uutisextra

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua