Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miestä epäillään polttomurhasta Virtasalmella – kaatoi naisen päälle bensaa ja sytytti tuleen

Poliisin mukaan henkirikoksesta epäillään 80-luvulla syntynyttä miestä.
Poliisin mukaan henkirikoksesta epäillään 80-luvulla syntynyttä miestä. Kuvituskuva/All Over Press
Julkaistu 30.04.2021 13:52
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Varkauden poliisi on saanut Pieksämäen Virtasalmella viime lokakuun alussa tapahtuneen henkirikoksen esitutkinnan päätökseen. Asia on siirretty poliisilta syyteharkintaan. 

Henkirikosta on tutkittu murhana, koska esitutkinnan perusteella henkirikos oli tehty erityisen raa'alla ja julmalla tavalla sekä vakaasti harkiten.

Poliisin mukaan 80-luvulla syntynyt miesepäilty on ensin kohdistanut naisuhriinsa fyysistä väkivaltaa, sen jälkeen kaatanut uhrin päälle bensiiniä ja sytyttänyt hänet tuleen. Poliisin mukaan epäilty esti uhrin puolisoa auttamasta uhria. 

50-luvulla syntynyt uhri kuoli tapahtumapaikalle yksityisasunnon pihamaalle. Teko tapahtui aamupäivän aikaan. Tekijä tunsi uhrin ennakolta.

Lue myös: Mies vangittiin murhasta epäiltynä – epäillään surmanneen hänelle entuudestaan tutun naisen Pieksämäellä

Myöntänyt teon pääpiirteittäin

Epäilty mies otettiin kiinni tekopaikan läheisyydestä samana päivänä. Mies on edelleen vangittuna todennäköisin syin murhasta epäiltynä.

– Hän on kuulusteluissa pääpiirteittäin myöntänyt aiheuttaneensa uhrin kuoleman, muttei ole ottanut kantaa rikosnimikkeeseen, poliisin tiedotteessa kerrotaan. 

Poliisi on tutkinut tapaukseen liittyviä muita epäiltyjä tekoja rikosnimikkeillä pahoinpitely ja vahingonteko.

Asiaa käsitellään Etelä-Savon käräjäoikeudessa toukokuun lopulla.

Lue myös: Lauantai muuttui mustaksi Pieksämäellä: Poliisi tutkii henkirikosta

Lisää aiheesta:

Rikosepäily: Nainen surmasi kaverinsa ja kantoi ruumiin pakettiautoonLaukaan murhasta epäillyn mielentila määrättiin tutkittavaksiOulun Talvikankaan murhaepäilystä uutta tietoa: "Tehty erityisen raa'alla ja julmalla tavalla"Kolmikymppinen nainen sopi tuntemattoman miehen kanssa tavaran vaihtokaupasta – kuoli julman väkivallan seurauksenaPoliisi epäilee pojan murhanneen äitinsä Kuhmossa – kuollut nainen löytyi asunnon ulkopuolelta Viitasaaren henkirikosta tutkitaan murhana – 20-vuotias epäilty vangittiin ja määrättiin mielentilatutkimukseen
HenkirikoksetPoliisiPieksämäkiRikosKäräjäoikeus

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen20:08
    Oikeudenkäynnit

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • Eilen15:50
    Oikeudenkäynnit

    Mikkelin murhasyytetty ongelmakierteessä – kaveri epäili poliisille: "Hänellä ei ole tunteita"

  • Eilen11:57
    Liikennerikokset

    Humalainen 18-vuotias aiheutti kahden kuoleman – hovioikeus korotti rangaistusta Porvoon kuolonkolarista

  • Eilen11:09
    Liikennerikokset

    Naisen päälle ajanut BMW-kuljettaja vangittiin Joensuussa

  • Eilen06:02
    Oikeudenkäynnit

    Miksi kiltin oloinen poika päätyi surmaamaan tukiperheen äidin? "Elämä pilalle yhden yön takia"