30-vuotias mies on tuomittu Brasiliassa 17 vuoden vankeusrangaistukseen jalkapallovarkaudesta.
Varkaus tapahtui 8. tammikuuta vuonna 2023, jolloin Brasilian entisen presidentin Jair Bolsonaron kannattajat olivat tunkeutuneet maan kongressiin. Varastettu pallo ei ollut mikä tahansa pallo, vaan siinä oli brassitähti Neymarin nimikirjoitus ja se oli osa parlamentin museokokoelmaa.
Varkauden suorittanut mies kertoi poliisille muutamaa päivää tunkeutumisen jälkeen, että oli vienyt pallon. Hän kertoi kuulusteluissa, että oli löytänyt pallon parlamenttikamarin lattialta ja ottanut sen talteen suojatakseen siitä. Hänen tarkoituksensa oli palauttaa pallo myöhemmin.
Korkein tuomioistuin ei katsonut hyvällä miehen selitystä. CNN kertoo, että hänet tuomittiin 17 vuoden vankeuteen. Mies joutuu myös maksamaan 130 päiväsakkoa, joka on reilut kymmenen tuhatta euroa. Hän sai tuomion myös muista rikoksista, koska oli tunkeutunut maan parlamenttiin. Yhteensä yli 1200 henkilöä otettiin kiinni tuolloin.