Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies ajoi autolla Helsinki-Vantaan lentoaseman aidan läpi ja tunkeutui parkkeerattuun lentokoneeseen

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.AOP
Julkaistu 08.06.2021 16:11
Toimittajan kuva
Jouko Luhtala

jouko.luhtala@mtv.fi

Poliisi otti tiistaina aamupäivästä kiinni henkilön, joka tunkeutui Helsinki-Vantaan lentoaseman suljetulle alueelle, poliisi tiedottaa.

Kello 10.25 aikaan poliisi sai ilmoituksen miehestä, jonka oli nähty tunkeutuvan lentoasemaa kiertävän aidan läpi. 

Epäilty oli mennyt sisään parkkeerattuna olleeseen lentokoneeseen, jossa hän vietti havaintojen mukaan aikaa muutamia minuutteja. 

– Poliisi on omalta osaltaan tarkastanut lentokoneen, jossa epäilty kävi. Tarkastuksessa ei havaittu, että koneeseen olisi esimerkiksi viety mitään ylimääräistä. Myös epäillyn anastama auto on tarkastettu, eikä sieltäkään löytynyt mitään poikkeavaa, kertoo tutkinnanjohtaja, rikoskomisario Matti Latvala.

Poliisi tavoitti miehen kävelemästä asematasolla eli plattalla. Kyseessä on alue, jossa lentokoneita pysäköidään, lastataan, tankataan ja niiden kyytiin noustaan, ja jonne on ulkopuolisilta pääsy kielletty.

Tähän mennessä poliisille on selvinnyt, että mies tunkeutui aidan läpi anastetulla henkilöautolla ja oli tapahtuma-aikaan huumausaineiden vaikutuksen alaisena. Miehen hallusta ei löydetty vaarallisia esineitä. 

Epäilty on pidätettynä. Tutkinta jatkuu kuulusteluilla. 

– Tarkoituksenamme on muun muassa selvittää, missä kaikkialla epäilty on liikkunut ja onko tunkeutumiseen ollut jokin erityinen syy, Latvala sanoo.

Lisää aiheesta:

Nainen halusi erota, mies alkoi riehua Häirikkö juoksi lentokoneiden seassa Helsinki-VantaallaPoliisi tutkii Helsinki-Vantaan veitsivälikohtausta virkamiehen väkivaltaisena vastustamisena, epäilty yhä sairaalassaPoliisi huolestui huoltotunneliin tunkeutuneista miehistä – suuren operaation aiheuttaneen teon taustalta paljastui kolmikon "seikkailunhalu"Mies ryösti apteekin uhkaamalla sen räjäyttämisellä VantaallaIäkäs nainen varasti lentoasemalla määrätietoisesti tavaraa – temppuilu ei loppunut edes kiinniottoon
LentokentätHelsinki-VantaaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lentokentät
  • to20:40
    Ruotsi

    Lentoliikenne keskeytetty Göteborgissa droonihavainnon takia – Helsinkiin suunnannut kone palasi portille

  • ke05:20
    Droonit

    Drooneja: Lentoliikenne keskeytettiin Brysselissä

  • ti23:21
    Bryssel

    Belgialaismedia: Liikenne palautumassa normaaliksi Brysselin ja Liegen lentokentillä

  • 2.11.14:56
    Droonit

    Sotilastukikohdassa Belgiassa droonihavaintoja

  • 1.11.06:11
    Droonit

    Droonit pörränneet jälleen: Brandenburgin liikenne seisahtui