Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Meteorologilla on vain yksi sana kuvailemaan vallitsevaa säätä

2:50Lapissa kireää pakkasta – muu Suomi on harmaaKatso videolta loppuviikon sääennuste: Lapissa kireää pakkasta – muu Suomi on harmaa.
Julkaistu 28.11.2024 13:43
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Valoa on joulukuun päässä, sanoo meteorologi Jenna Salminen. 

Lapissa sää jatkuu talvisen lumisena, mutta muu Suomi on syksyisen märkä vielä loppuviikon. Meteorologi Jenna Salmisen mukaan säätä voi kuvailla nyt yhdellä sanalla: Harmaa. 

– Valoa on vain harvoille ja valituille, tiivistää Salminen. 

Huonolla tuurilla aurinko tulee esille pilvien takaa Etelä-Suomessa vasta ensi viikolla. Myös maan keskiosa on räntä- ja vesisateiden sävyttämä vielä useita päiviä. Sumuakin esiintyy.

– Etelässä ja idässä ollaan sen verran plussan puolella, että sateet tulevat vetenä.

Loppuviikon ajan lämpötilat ovat lännessä nollan ja etelässä viiden asteen tuntumassa. Idässä voi viikonloppuna olla pakkasta. Tulvatilanne on Salmisen mukaan jo hellittämään päin. 

Sodankylässä mitattiin tänään kuluvan talven kylmimmät lukemat, -27 astetta. Lapin pakkaset hellittävät viikonloppua kohti mentäessä, kun tuuli voimistuu. 

Tuoreimman kuukausiennusteen mukaan ensi viikolla sää kuitenkin kylmenee. Meteorologi Pekka Pouta sanoi keskiviikkona, että lumisateet ovat joulukuun alussa mahdollisia Etelä-Suomea myöten. 

Lue lisää: Ensimmäinen kurkistus joulun säähän: Pekka Pouta on yhdestä asiasta lähes varma

SyksySääTalviLappiTulvatKotimaa
Toimittajan kuva
Anton Aaltio
MTV Uutiset

Anton Aaltio työskentelee MTV Uutisissa uutistoimittajana. Aaltio tekee sisältöä MTV Uutisten verkkosivuille ja eri tv-uutis- ja ajankohtaisohjelmiin.

Aaltio on kiinnostunut yhteiskunnallisista ilmiöistä ja ihmisten tarinoista. Hänen työnkuvaansa kuuluu sekä nopea uutisointi että syventävät reportaasit ja ilmiöitä taustoittavat jutut eri kanaviin.

Aaltioon voit olla yhteydessä juttuvinkkeihin liittyen sähköpostitse. 

 

 

Lisää aiheesta:

MTV:n meteorologilta masentava ennuste joulukuun aluksiPian yli 10 astetta pakkasta – meteorologi: Talvi ei silti ala vieläSäässä tapahtuu jouluviikon aluksi raju käänne: "Sulatetaan lunta ihan urakalla"Sään kuukausiennuste: Nyt on lauhaa, mutta voi pian muuttua – saadaanko etelään jo lunta?Lampsitaanko itsenäisyyspäivän juhliin vesisateessa? Meteorologi povailee: "Perjantai on tämänhetkisen ennusteen lämpimin päivä"Pipot ja villasukat esiin: Huomenna pohjoiseen sataa jo ensilumi

Tuoreimmat aiheesta

Syksy
  • 21.12.19:43
    Sää

    Talvesta tulossa pelkkä loputon syksy? Meteorologilta karua tekstiä "räjähdysmäisestä" ilmiöstä

  • 6.12.06:01
    Sää

    Kaipaatko piristystä harmauteen? Pekka Pouta listaa plussatalven hyvät puolet

  • 1.12.15:15
    Sää

    Syksy oli osassa maata poikkeuksellisen lämmin

  • 7.11.06:00
    Mielenterveys

    Marrasväsymys uuvuttaa suomalaisia – "Älytöntähän tämä on"

  • 4.11.14:29
    Sinilevä

    Syksy ei yllättäen tuonut helpotusta sinilevätilanteeseen – "En ole 20 vuoden aikana nähnyt vastaavaa"