Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Meteorologi ennustaa pohjoiseen ennätystulvia – nähdään jopa harvemmin kuin 50 vuoden välein

4:37Miltä näyttää juhannuksen sää? Kesäkuun alusta tulossa keskimääräistä lämpimämpiKatso koko pitkän ajan ennuste videolta!
Julkaistu 22.05.2020 12:39
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Forecan meteorologi Joanna Rinne ennakoi pohjoiseen jopa ennätystulvia. Hän kirjoittaa Forecan blogissa, että lämpenevän sään myötä lumimassojen sulaminen uhkaa aiheuttaa tulvia, joiden kaltaisia nähdään jopa harvemmin kuin 50 vuoden välein.

Tähän saakka kylmä kevät on hidastanut talven aikana sataneiden suurten lumimäärien sulamista, mutta nyt sää on lämpenemässä vuodenajan keskiarvojen tasolle ja niiden ylikin, mikä vauhdittaa sulamista.

Joanna Rinteen mukaan Lapin lumisuudessa on suuria eroja. Tämän aamun havaintojen perusteella lumimäärät vaihtelevat Tornion lumettomasta maasta Kittilän Kenttärovan lähes metrin paksuiseen lumikerrokseen. Paksuimmillaan lumikerros on Keski-Lapissa sekä osassa Pohjois-Lappia.

Tulvia laajalle alueelle

Joanna Rinne on kerännyt kirjoitukseensa myös tuoreimmat tiedot viranomaisilta.

SYKE:n tulvakeskus on antanut tänään varoituksen jokien pintojen noususta Lapissa ja paikoin Pohjois-Pohjanmaalla. Tulvakeskuksen mukaan ennätystulvat ovat mahdollisia jo ensi viikolla.

Tulvakeskuksen tulvaennusteen mukaan Rovaniemellä ja Kittilässä Kemi- ja Ounasjoen vedenkorkeudet saattavat nousta ensi viikolla vahinkorajoille. Kittilässä tulvahuipun on ennustettu olevan 30.5.–7.6. ja Rovaniemellä 2.–6. kesäkuuta. Tulvakeskuksen mukaan myös Tornion- ja Ivalojoella voi touko-kesäkuun vaihteessa esiintyä ennätystulvia.

Tulvakeskuksen ennustekartan mukaan vedenpinnan korkeuden on ennustettu nousevan laajoilla alueilla Lapissa tasolle, jolle se tilastollisesti nousee vain kerran 10–50 vuodessa ja paikallisesti jopa tasolle, jolle se tilastollisesti nousee vain harvemmin kuin kerran 50 vuodessa.

Ensi viikon alussa lämpötilojen on ennustettu nousevan Lapissa laajalti 15 asteen yläpuolelle, paikoin jopa 20 asteeseen.

Lisää aiheesta:

Varoitus – pian tulvii jopa enemmän kuin keväällä: Näillä alueilla marrastulva on 2000-luvun vuolainLapin tulvahuippu saavutettu – osa Vuoksen alueen järvistä voi jäädä tavanomaista korkeammalleKevään lämpöennätys paukkui taas rikki – 26,5 astettaLähiviikoille luvassa kesäistä lämpöä – tulvat kipuamassa harvinaisen korkealle pohjoisessaLappiin odotetaan poikkeuksellisia tulvia – Ely-keskus varoittaaEtelän joet uhkaavat tulvia jälleen viikonlopun sateissa – Lappiin saattaa tulla ennätystulvia myöhemmin keväällä
KevätLuonnonmullistuksetLappiSääKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kevät
  • 18.7.09:45
    Käärmeet

    Tiesitkö? Rantakäärmettä ei saa siirtää ilman lupia

  • 3.6.18:13
    Sää

    Onko kevät tuntunut loputtoman pitkältä? Se alkoikin jo helmikuussa

  • 2.6.12:18
    Ilmatieteen laitos

    Kevät oli lämmin, vaikkei sitä toukokuusta olisi uskonut – pitkä lämpöputki rikki

  • 22.5.15:27
    Autot

    Otatko peräkärryn käyttöön talven jälkeen? Huomioi tietyt seikat, sillä vastuu on sinun

  • 21.5.11:15
    Sää

    Nyt iskevät lumisateet: "Toden teolla talviset tunnelmat"