MTV Sportin yleisurheiluselostaja Antero Mertaranta pitää Suomen mitalisaalista Rion olympialaisista realistisena, vaikkakin pettymyksenä.
Suomen ainoan mitalin Riosta saalisti nyrkkeilijä Mira Potkonen, joka iski pronssia 60 kilon sarjassa.
– Meillä on aina olympialaisissa, kuten nytkin, äärimmäisen rajallinen määrä mitaliehdokkaita. Nyt niitä olivat näyttöjen pohjalta Petra Olli painissa, Antti Ruuskanen ja Tero Pitkämäki keihäässä ja purjehdusjoukkue. Ehdokkaat pystyi siis laskemaan suurin piirtein yhden käden sormilla, joten yksi mitali oli realistinen saavutus, vaikkakin siitä huolimatta pettymys, Mertaranta linjaa.
Mika Kojonkosken johtama Olympiakomitean huippu-urheiluyksikkö perustettiin kolme ja puoli vuotta sitten. OK linjasi tuolloin, että Suomen tulisi olla Pohjoismaiden paras urheilumaa vuoteen 2020 mennessä olympiamitaleilla mitattuna. Nyt siitä ollaan ainakin vielä kaukana, sillä Tanska ja Ruotsi ovat kahmineet Riosta yli kymmenen mitalia kumpikin.
Kojonkoski on alleviivannut, että muutostyön ensimmäiset hedelmät saatetaan korjata vasta kolmannella olympiadilla. Mertaranta ei lähtisikään tekemään mitalivertailua, sillä Suomi on menestynyt esimerkiksi monessa joukkuelajissa naapureitaan paremmin.


