Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Merkelin arvostelijat tarttuivat heti Berliinin iskuun – "Nämä ovat Merkelin kuolleita"

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 20.12.2016 17:15

MTV UUTISET - STT

Saksaan tulleen turvapaikanhakijan tekemä suuri terrori-isku olisi varmasti ollut ehdolla ykkössijalle liittokansleri Angela Merkelin pahimpien painajaisten listalla.

Aiheen tulenarkuudesta kertoo se, etteivät Merkelin vastustajat jääneet tiistaina odottamaan tutkinnan etenemistä tai kunnioittamaan uhrien omaisten surua, vaan kiirehtivät keräämään poliittisia pisteitä Berliinin tapahtumista.  

Maahanmuuttovastaisen Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen johtajien mukaan juuri Merkel on vastuussa Berliinin uhreista. Puolueen johtajan Frauke Petryn mukaan Saksa ei ole enää turvallinen maa ja sen rajoja pitäisi valvoa paremmin.  

– Nämä ovat Merkelin kuolleita, tviittasi puolueen johtohahmoihin lukeutuva Marcus Pretzell.  

Myös Merkel itse mainitsi ensikommenteissaan mahdollisuuden, että tekijä olisi turvapaikanhakija. Liittokansleri ei yrittänyt kätkeä pettymystään ja suuttumustaan siihen, miten väärin tällainen teko olisi Saksasta oikeasti turvaa tarvitsevia ja heitä auttaneita saksalasia kohtaan.

"Liian aikaista arvioida"  

Saksan johtoon neljännelle kaudelle  pyrkivä Merkel on joutunut parin viime vuoden aikana kotimaassaan yhä ahtaammalle. Hän ei ole kuitenkaan tehnyt mitään merkittävää muutosta maahanmuuttolinjaansa, vaikka hänen oma kristillisdemokraattinen puolueensa CDU on menestynyt osavaltiovaaleissa heikosti samalla, kun AfD on lisännyt kannatusta.  

Kehitys on herättänyt huolta, vaikka tärkeimmät eli liittopäivävaalit ovat vielä yhdeksän kuukauden päässä ensi syksynä. Vuoden 2015 pahimman pakolaisvyöryn laannuttua Merkelin mahdollisuuksia uudelleenvalintaan on kuitenkin pidetty vaikeuksista huolimatta melko hyvinä.  

Pieniä tarkistuksia Merkelin politiikassa on ollut toki havaittavissa. Hänen mukaansa radikalisoitumista seurataan yhä tarkemmin, ja pari viikkoa sitten puolueensa kokouksessa liittokansleri asettui vastustamaan kasvot kokonaan peittävien huivien käyttöä.  

AfD:n lisäksi tyytymättömyyttä Merkeliin on esiintynyt myös kristillisdemokraattien omissa riveissä, erityisestä CDU:n baijerilaisessa sisarpuolueessa CSU:ssa. Puoleen johtaja Horst Seehofer ehätti tiistaina vaatimaan koko maahanmuuttopolitiikan uudelleenarviointia, jos Berliinin iskun tekijäksi varmistuu Saksasta turvapaikkaa hakenut henkilö.  

Ulkopoliittisen instituutin tutkija Tuomas Iso-Markku pitää iskun poliittisten seurausten arviointia vielä liian aikaisena.  

– Se, miten selvitystyö etenee ja miten poliittinen johto iskuihin reagoi - ja miten sen koetaan iskuihin reagoineen - ovat myös keskeisiä kysymyksiä, jotka ovat auki, hän sanoi STT:lle.  

Lisää aiheesta:

Saksan tuleva hallitus ei pääse eroon edeltäjäänsä vaivanneista paineistaMTV Uutiset Saksassa: Parlamentti hylkäsi lakiesityksen maahanmuuton tiukentamisestaKommentti: Saksan äärioikeisto jyrää, koska Merkel työnsi päänsä pensaaseenMaahanmuuttokriisin ryvettämä Merkel kosiskelee nyt kriitikoitaan: "Jos voisin palata ajassa taaksepäin..."Pakolaiskriisi repii Saksan hallitusta Analyysi: Merkelin lähtölaskennasta ollaan vielä kaukana
Rekka syöksyi Berliinin torilleUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Rekka syöksyi Berliinin torille
  • 19.12.201806:59
    Terrori-iskut

    Kaksi vuotta sitten terroristi kylvi kauhua Berliinin joulumarkkinoilla – tällaista jälkeä rekkaisku teki

  • 01.12.201717:39
    Ulkomaat

    Saksassa evakuoitiin joulumarkkinat apteekkiin tuodun pommin vuoksi – poliisi teki räjähteen vaarattomaksi

  • 28.02.201711:58
    Ulkomaat

    Saksassa jälleen terrorisminvastainen operaatio – yli 400 poliisia tutki useita kohteita

  • 14.02.201712:08
    Ulkomaat

    Tunisian pääministeri kiistää virheet Berliinin joulumarkkinaiskun estämisessä

  • 10.01.201721:33
    Ulkomaat

    Saksa aikoo ottaa jalkapannat käyttöön terrorismin torjunnassa