Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Tunisian pääministeri kiistää virheet Berliinin joulumarkkinaiskun estämisessä

Ihmiset muistivat Berliinin rekkaiskun uhreja joulukuussa.
Ihmiset muistivat Berliinin rekkaiskun uhreja joulukuussa. AFP / Lehtikuva
Julkaistu 14.02.2017 12:08

MTV UUTISET - STT - AFP

Tunisian pääministeri kiistää, että hänen maansa olisi tehnyt virheitä, jotka olisivat mahdollistaneet tappavan terrori-iskun joulumarkkinoille Berliinissä.

Pääministeri Youssef Chahed kertoi näkemyksistään Bild-lehdelle ennen tapaamista liittokansleri Angela Merkelin kanssa.  

Tunisialaisen Anis Amrin uskotaan ajaneen rekan joulumarkkinoille joulukuussa ja tappaneen 12 ihmistä. Hän oli tunisialainen turvapaikanhakija, jonka hakemus oli hylätty puoli vuotta ennen iskua. Saksa ei pystynyt palauttamaan Amria Tunisiaan byrokraattisten ongelmien takia.  

– Minun pitää sanoa hyvin selvästi: Tunisian viranomaiset eivät ole tehneet virheitä, Chahed sanoi Bildille.  

– Anis Amri ei ollut terroristi, kun hän lähti Tunisiasta vuonna 2011, eikä ollut merkkejä hänen radikalisoitumisestaan.  

Merkelin uskotaan taivuttelevan Tunisiaa ottamaan tehokkaammin vastaan ihmisiä, joiden turvapaikkahakemukset on hylätty. Tunisialaisista hakijoista vain alle prosentti sai turvapaikan Saksasta viime vuonna.  

Pääministerin mukaan palautus edellyttää selviä todisteita, että kyseessä on Tunisian kansalainen. Moni hakee turvapaikkaa ilman henkilöllisyystodistusta tai väärennetyillä papereilla.  

Pääministeri Chahed sanoi Bildille aikovansa vierailla joulutorin iskupaikalla muistamassa uhreja.  

Lisää aiheesta:

Tunisiassa kolme kiinni epäiltynä linkistä Berliinin iskuun – Saksan sisäministeri kiisti syytöksetVideo Italian pääministerin infosta: "Rekkaiskuepäilty kompastui aluekontrolliin" – Saksa nopeuttaa palautuksiaTällainen oli Berliinin iskusta epäilty: Tavallinen teini, joka pakeni Sisiliaan – radikalisoitui vankilassaBerliinin rekkaiskuepäilty oli poliisin tarkkailussa: Karkottamisasiakirjat saapuivat heti iskun jälkeenRekkaiskusta epäillyn veli kertoo taustoista: Radikalisoitui vankilassa ItaliassaTunisialaista epäiltiin hyökkäyksen suunnittelemisesta – tutkinta oli käynnissä
Rekka syöksyi Berliinin torilleUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Rekka syöksyi Berliinin torille
  • 19.12.201806:59
    Terrori-iskut

    Kaksi vuotta sitten terroristi kylvi kauhua Berliinin joulumarkkinoilla – tällaista jälkeä rekkaisku teki

  • 01.12.201717:39
    Ulkomaat

    Saksassa evakuoitiin joulumarkkinat apteekkiin tuodun pommin vuoksi – poliisi teki räjähteen vaarattomaksi

  • 28.02.201711:58
    Ulkomaat

    Saksassa jälleen terrorisminvastainen operaatio – yli 400 poliisia tutki useita kohteita

  • 10.01.201721:33
    Ulkomaat

    Saksa aikoo ottaa jalkapannat käyttöön terrorismin torjunnassa

  • 30.12.201618:05
    Ulkomaat

    Berliinissä kaapatun rekan kuljettaja haudattiin Puolassa