Mercedes paljasti kauden viimeisenä F1-viikonloppuna, ettei se käyttänyt lainkaan kehityspoletteja tällä kaudella.
LUE MYÖS: Fernando Alonso ällistyi Max Verstappenin tempusta: "Uskomatonta, oikeasti uskomatonta"
LUE MYÖS: Kommentti: Kimi Räikkönen teki nokiat – F1-uran suurin saavutus tuli jossain ihan muualla kuin kilparadalla
Autojen kehitystyötä rajoitettiin tälle kaudelle niin, että tallien oli mahdollista käyttää kahta kehityspolettia haluamiinsa, ennalta määriteltyihin osa-alueisiin. Auton eri osille määriteltiin arvo, jonka pohjalta tallit saivat tehdä ratkaisunsa: joidenkin osien päivittäminen maksoi yhden kehityspoletin, toisten kaksi.
Polettijärjestelmän lisäksi tallit ovat saaneet kehittää vapaasi tiettyjä osa-alueita, esimerkiksi aerodynaamisia komponentteja, jousitusta ja jäähdytysjärjestelmää.
Kauden alla ajetuissa talvitesteissä Mercedeksen silloinen tekninen johtaja James Allison vihjasi, että se, miten Mercedes tulee käyttämään kehityspolettinsa, käy kyllä ilmi kauden edetessä.
Nyt, yhdeksän kuukautta myöhemmin paljastui, ettei poletteja ole käytetty laisinkaan. Mercedeksen W12-auto on siis huomattavasti lähempänä edeltäjäänsä kuin minkään muun tallin tämänvuotinen auto.

