Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Me Naiset: Matti Nykäsen Eveliina-tytär joutui koulukiusatuksi isänsä vuoksi: "Ihmiset saivat minut häpeämään omaa isääni"

2:06Mäkihyppylegenda Matti Nykänen siunattiin tänään haudan lepoon JyväskylässäMatti Nykänen haudattiin maaliskuussa
Julkaistu 11.07.2019 10:02
Toimittajan kuva

Ida-Annika Niva

ida-annika.niva@mtv.fi

Eveliina Mäntykangas muistelee isäänsä tuoreessa haastattelussa.

Helmikuussa äkillisesti menehtyneen mäkihyppääjä Matti Nykäsen tytär Eveliina Mäntykangas, 29, puhuu isästään ensimmäistä kertaa Me Naiset -lehden haastattelussa.

Mäntykankaan äiti Pia Mäntykangas (ent. Hynninen) meni naimisiin Matti Nykäsen kanssa vuonna 1989. Eveliina syntyi vuonna 1990, ja avioliitto päättyi seuraavana vuonna. 

Mäntykangas kertoo, että oli pienenä ylpeä isästään.

– Selvinpäin isä oli mitä ihanin ihminen, ja minulle tuli aina silloin hyvä ja toiveikas olo. Pienenä vähän leuhkin, että minä olen Matti Nykäsen tytär. Näin miten ihmiset parveilivat hänen ympärillään niin kuin hän olisi ollut joku presidentti.

LUE MYÖS: Seiska: Pia Nykänen ei halunnut Matti Nykäsen kuolinsyyn paljastuvan – järkyttyi uutisesta

Myöhemmin tunteet muuttuivat, ja hän joutui häpeämään isäänsä.

– Olen ollut läpi elämäni koulukiusattu isäni takia. Surullisinta oli se, että halusin olla isin pieni tyttö, isin prinsessa. Mutta sitten muut ihmiset saivat minut häpeämään omaa isääni, Mäntykangas kertoo.

Eveliina Mäntykangas Matti Nykäsen hautajaisissa

Kaikesta huolimatta Mäntykangas kaipasi isäänsä ja halusi olla hänen kanssaan tekemisissä viime hetkiin asti.

– Kaikesta huolimatta isä oli minulle rakas. Mutta isä ei koskaan pystynyt olemaan minulle sellainen isä, jota tarvitsin. Ei hänellä varmaan ollut edes käsitystä, miten isänä ollaan.

Lähde: Me Naiset

Lisää aiheesta:

Matti Nykäsen tytär Eveliina Mäntykangas paljasti raskausvatsansa: "Vois kuvitella koosta päätellen, että siellä olis ainakin kolmoset"Matti Nykäsen Eveliina-tytär iloitsee somessa: "Meille tulee vauva"Kirjapaljastus: Matti Nykänen joutui sairaalaan tavattuaan tulevan vaimonsa Pian – syy oli liiallinen "viagrointi"Eveliina Mäntykangas kertoo podcastissa, kuinka häpesi isäänsä pienenä: "Välillä tuntui, että minä olin Matti Nykänen, enkä hänen tyttärensä"Matti Nykäsen Eveliina-tytär muistelee edesmennyttä isäänsä: "Edes kuolema ei voi viedä sitä meiltä"Matti Nykäsen ystävä Kai Merilä järkyttyi syvästi uutisesta: "Kotoa hän oli lähtenyt"
Matti NykänenSeurapiirit
Eveliina Mäntykangas isänsä Matti Nykäsen hautajaisissa.© juha metso/All Over Press

Tuoreimmat aiheesta

Matti Nykänen
  • 17.7.10:44
    Pia Nykänen

    Matti Nykänen olisi täyttänyt tänään 62 vuotta – Pia Nykäseltä koskettava päivitys

  • 4.2.09:16
    Pia Nykänen

    Pia Nykäseltä liikuttava kirjoitus kuusi vuotta sitten kuolleen Matti Nykäsen muistolle: "Ikuinen ikävä sinua"

  • 23.1.14:21
    Pia Nykänen

    Seiska: Pia Nykänen tapailee uutta miestä

  • 14.10.202419:03
    Eveliina Mäntykangas

    Matti Nykäsen Eveliina-tytär debytoi lavalla isästään kertovassa näytelmässä: "Alkuun se oli outoa"

  • 17.07.202414:15
    Pia Nykänen

    Tällainen oli edesmenneen Matti Nykäsen vaiherikas elämä