Red Bullin tähtikuski Max Verstappen ei täysin sulattanut Britannian GP:n kohutuomiota.
Seuranta ja raportti: Britannian GP:ssä tärähti jättiyllätys, sensaatiokuski kipusi palkintokorokkeelle – näin kisa eteni
Verstappen lähti kisaan paalupaikalta. Hän pysyi kärjen tuntumassa aina siihen hetkeen asti, kunnes turva-auto tuotiin radalle Racing Bullsin Isack Hadjarin ulosajon myötä.
Ennen uusintalähtöä nähtiin raju tilanne, kun joukon kärjessä ollut McLarenin Oscar Piastri teki äkkijarrutuksen. Toisena ajanut Verstappen meinasi törmätä Piastriin, jonka tempaus pääsi yllättämään hollantilaiskuljettajan.
Hetki tästä ja Verstappen pyörähti, kun autot kiihdyttivät uusintalähtöön.
– On vaikea selittää tuota tilannetta. Yritin laittaa kaasun pohjaan ja auto vain lähti käsistä. Yritin reagoida, mutta se johti siihen, että menetin useita sijoja, Verstappen perkasi Viaplaylle.
– Minulla ei oikein ollut vauhtia edes tuonkaan jälkeen. Matelin vain samaan tahtiin kuin kaikki muutkin ympärillä. En pystynyt hyökkäämään. Teimme oikean valinnan, kun vaihdoimme kuivan kelin renkaille, mutta sen jälkeenkin minulla oli pari tilannetta. Jestas sentään. Oli vaikeaa vetää menemään, Verstappen jatkoi.
Kisaa johtanut Piastri sai äkkijarrutuksestaan 10 sekunnin aikarangaistuksen, minkä myötä hän tipahti kisassa toiseksi. Voittoon ajoi Piastrin tallikaveri Lando Norris.
Lisää: F1-kisassa todella kuohuttava rangaistus – MM-sarjan johtaja reagoi kylmällä tavalla
Vaikka Verstappen koki sinänsä kovia tilanteessa, kun hän pyörähti vain hetki äkkijarrutuksen jälkeen, reagoi hän Piastrin tuomioon varsin räväkällä tavalla.
– Noita on tullut nyt pariin eri otteeseen minun edessäni. Kuulin vasta kisan jälkeen, että hän sai 10 sekuntia siitä. Se on aika raju tuomio minun mielestäni, Verstappen ihmetteli.
Yksi asia sai Verstappenin iloiselle tuulelle. Hänen hyvä ystävänsä Nico Hülkenberg nappasi uransa 291. osakilpailulähdöstä ensimmäisen palkintokorokepaikkansa oltuaan kolmas.
– Tuo toi hymyn huulilleni. Minun osaltani kisa ei ollut mitenkään hirveän nautinnollinen, mutta tuo oli iloinen juttu, ehdottomasti, Verstappen hehkutti.