Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Max Verstappen paalupaikalta kilpailuun Meksikossa – Valtteri Bottakselta huippusuoritus

Valtteri Bottas lähtee erinomaisista asetelmista sunnuntain kilpailuun Meksikossa.
Valtteri Bottas lähtee erinomaisista asetelmista sunnuntain kilpailuun Meksikossa.
Julkaistu 30.10.2022 08:04

MTV URHEILU – STT

Red Bull -tallin Max Verstappen hallitsi Meksikon gp:n aika-ajoa. Verstappen sai parhaalla kierroksellaan ajan 1.17,775 ja lähtee paalupaikalta sunnuntain F1-kilpailuun. Aika-ajossa toiseksi kiiruhti Mercedeksen George Russell, joka jäi Verstappenin kärkiajasta 0,304 sekuntia. Mercedeksen Lewis Hamilton oli kolmas ja kotiyleisönsä edessä ajava Red Bullin Sergio Perez neljäs.

Alfa Romeon suomalaiskuljettaja Valtteri Bottas kuului aika-ajon onnistujiin, sillä hän oli kuudes. Sijoitus on Bottakselle paras toukokuussa ajetun Miamin GP:n jälkeen. Tuolloin Bottas oli aika-ajossa viides. Hän jäi Mexicossa Verstappenin kärkiajasta 0,626 sekuntia.

Bottas oli lauantain aika-ajon ensimmäisen osion neljänneksi nopein, joten hän eteni selvästi toiseen osioon. Toisesta osiosta Bottas eteni jatkoon kuudenneksi nopeimpana. Bottaksen tallikaveri, kiinalainen Guanyu Zhou oli 12:s, joten hän ei yltänyt aika-ajon päätösosioon.

– Tosi hyvä sessio, kaikki meni suunnitellusti. Ennen aika-ajoa ajattelimme, että seiskapaikka voisi olla realistinen, Bottas sanoi V Sportin -televisiohaastattelussa.

Bottaksen vauhti oli Mexicossa hyvää jo harjoituksissa, ja sama tahti jatkui aika-ajossa.

– Auto on tuntunut hyvältä, eikä ole tarvinnut paljoa säätöjä muutella. Automme on tällä radalla vahva, ja uskon viime aikojen päivityksiemme nousevan tällä radalla vielä vähän enemmän esiin, Bottas sanoi.

Russell taipui Verstappenille

Mick Schumacherin (Haas), Sebastien Vettelin (Aston Martin), Lance Strollin (Aston Martin), Alexander Albonin (Williams) ja Nicholas Latifin (Williams) urakka päättyi aika-ajon avausosioon. Schumacherin paras kierros hylättiin ratarajojen ylittämisen takia.

Kakkososiossa jatkosta putosivat Daniel Ricciardo (McLaren), Zhou, Yuki Tsunoda (AlphaTauri), Pierre Gasly (AlphaTauri) ja Kevin Magnussen (Haas).

Mercedes-kuljettajat eivät ole voittaneet tällä kaudella yhtään kilpailua, mutta harjoitusten ja aika-ajon perusteella Mexicon F1-rata sopii tallille hyvin. Russell oli sekä toisen että kolmannen harjoituksen nopein, mutta aika-ajon lopussa hän sortui virheeseen ja taipui Verstappenille.

F1-kauden kolmanneksi viimeinen kilpailu alkaa Mexicossa sunnuntaina Suomen aikaa kello 22. Verstappen on jo varmistanut maailmanmestaruutensa.

Lisää aiheesta:

McLarenin Lando Norris paalulle Singaporessa, Verstappen taipui – Ferrarin Sainz ajoi seinäänValtteri Bottaksen aika-ajot päättyivät lyhyeen – paalulla tuttu miesBrasilian aika-ajossa dramaattinen loppu: yllätysnimi kolmanneksi – Bottas pettyiGeorge Russell toisten harjoitusten nopein Meksikossa – Valtteri Bottas tyytyväisenä: "Hyvä merkki huomiselle"Toscanan GP:n topit ja flopit: Kimi Räikkönen oli tarjota juhlallisen nöyryytyksen – muistaako joku, mitä punaisten lippujen välissä tapahtui?F1-lähtöjärjestys: Bottas aikoo maksaa Hamiltonille potut pottuina, Verstappen vaanii jokaista virhettä – taaempana muhii timanttinen taisto, jossa Räikkösellä on sanansa sanottavana
F1Max VerstappenValtteri BottasMeksikon GPMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa

  • 12.9.22:11
    Valtteri Bottas

    Lewis Hamilton: Upeaa puhetta Valtteri Bottaksesta

  • 10.9.09:01
    Alpine

    Täyskäännös: Autojätti sitoutunut F1-sarjaan