Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Max Verstappen ivallisena tallikaverilleen: "No, jos se tekee sinut onnelliseksi"

2020 Getty Images
Julkaistu 05.09.2020 21:02
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Red Bullin iskukyky ei riittänyt Italian F1-kisan aika-ajoissa nappaamaan kärkipään lähtöpaikkoja, mutta siitä huolimatta Alexander Albon oli kohtalaisen tyytyväinen suoritukseensa. Tallikaveri Max Verstappenia tämä ihmetytti.

LUE MYÖS: Valtteri Bottas soittaa suutaan Red Bullille: "En ole varma kuinka tyytyväisiä ovat nyt..."

MAINOS

Koko F1-kausi C Morella!

Italian GP suorana 4.-6.9.
Su: Italian GP klo 16.05, ennakkotunnelmat klo 15.00

Kaikki suorat ajolähetykset C More Maxilla ja cmore.fi -suoratoistopalvelussa

Verstappen jäi kahden Mercedeksen sekä McLarenin Carlos Sainzin ja Racing Pointin Sergio Perezin jälkeen viidenneksi. Eroa Lewis Hamiltonin paalupaikka-aikaan tuli liki sekunti.

Vielä heikommin meni toisella Red Bull -kuskilla Alexander Albonilla, joka jäi yhdeksänneksi oltuaan kolme kymmenystä Verstappeniakin perässä.

– Se oli aika hankalaa. Olin kyllä aika tyytyväinen kierroksiini. Tuolla on vain todella tasaista, Albon kommentoi suoritustaan.

Verstappen kuuli tallikaverinsa lausunnosta hollantilaismedian haastattelussa. Hän ei nähnyt mitään positiivista tilanteessa.

– Joo, no. Silti olet yhdeksäs. Enpä tiedä. Jos se tekee sinut onnelliseksi… Verstappen kommentoi Albonin lausuntoa.

– Jos minä olisin yhdeksäs, en sanoisi, että aika-ajo olisi ollut mahtava. Mutta ei se minulle loppujen lopuksi kuulu. Keskityn vain omaan tekemiseeni. En vain ole kovin tyytyväinen auton balanssiin, hän tarkensi.

Vielä enemmän Verstappenia huolestuttaa tilannetta, että samalla Honda-moottorilla kisaava kakkostiimi AlphaTauri tuntuu saavan autostaan lähes saman suorituskyvyn irti. Tallin kuskeista Pierre Gasly oli kymmenes ja Daniil Kvjat 11:s.

– Katsokaa, kuinka lähellä AlphaTauri on meitä. Ei millään pahalla Pierreä kohtaan, mutta jos hän on kolmen kymmenyksen päässä minusta sillä autolla, niin en oikein tiedä, Verstappen hämmästeli.

Lähde: GP Fans

Lisää aiheesta:

Max Verstappen järkyttyi F1:n aika-ajon yllätyskäänteestä – video kulissien takaa paljasti todellisen reaktionRed Bull -kuskin möläytys oli liikaa – Nico Rosberg ripitti: "En pidä tuollaisesta"Max Verstappen väläyttelee – Red Bull -tähti yllättävän pahoissa ongelmissaWilliams-kuski puolusti parjattua Red Bull -kollegaa – Max Verstappen kimpaantui vihjailevista kommenteista: "Keskittyisi omaan autoonsa"Kilpakumppani paalutti kovaa tekstiä Max Verstappenin jalkoihin jäävästä Red Bull -kuskista: "Hänet saadaan näyttämään idiootilta"Mitä tapahtui? Max Verstappen hämillään yllätyskäänteestä
F1Red BullMax VerstappenItalian GPUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • to17:20
    Max Verstappen

    Max Verstappen täräytti fanille: "Olet idiootti"

  • to10:38
    Toyota

    Toyotalta merkittävä F1-uutinen

  • ke18:25
    Cadillac

    Valtteri Bottaksen Cadillac tekee valtavan näyttävän tempauksen – "Tämä on vasta alkua"

  • ti18:43
    Urheilu

    Vahvistus: Max Verstappenin tallikaveri valittu

  • ma17:10
    Kimi Antonelli

    Raju seuraus F1-kiistasta: Nuorelle kuskille satoi tappouhkauksia