Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Markku Kanerva otti kantaa asemaansa Huuhkajat-luotsina – "En ole yöunia menettänyt"

Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva kommentoi asemaansa Viro-ottelun lehdistötilaisuudessa.
Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva kommentoi asemaansa Viro-ottelun lehdistötilaisuudessa.
Julkaistu 26.03.2024 22:02
Toimittajan kuva
Riku Hellanto

riku.hellanto@mtv.fi

RikuHellanto

Huuhkajien päävalmentaja Markku Kanerva kommentoi asemaansa joukkueen päävalmentaja 2-1-voittoon päättyneen Viro-ottelun jälkeen.

Suomi palasi tiistaina voittokantaan tappiollisen EM-jatkokarsintaottelun jälkeen kukistamalla Helsingin Olympiastadionilla Viron. 

LUE MYÖS: Huuhkajat löi Viron – Fredrik Jensen nousi avainasemaan

Ottelun jälkeen suurin mielenkiinto kohdistui Huuhkajat-luotsi Kanervaan, jonka tulevaisuutta on ruodittu mediassa ja jalkapallopiireissä kriittisestikin EM-unelman kariuduttua karulla tavalla Cardiffin illassa torstaina.

Kanerva otti asemaansa kantaa Viro-ottelun lehdistötilaisuudessa. Pitkään Huuhkajia luotsannut Kanerva myöntää, että kisapaikan karkaaminen oli kova pettymys kaikille, mutta samaan aikaan edellisvuosien vahvat otteet ovat nostaneet vaatimustason todella korkealle.

– Aikaisemminkin olen todennut, että rima on pantu aika korkealle. Ollaan pelaamassa lopputurnauspaikasta, hävitään välierä ja se ei tyydytä. Ei tyydytä meitä, eikä monia fanejakaan. Se kuuluu tähän lajiin. Jos ei tavoitteisiin päästä, jotka ovat aika korkealla, niin silloin aletaan helposti vaatimaan muutoksia, Kanerva kommentoi

lehdistötilaisuudessa
.

LUE MYÖS: Markku Kanervan tulevaisuuteen selkoa pian? Ari Lahti avaa tulevan palaverin antia: "Otetaan ihan rauhassa"

Kanerva ei kuitenkaan ole itse ottanut paineita tilanteestaan. Kanerva elää siinä uskossa, että valmennushommat jatkuvat sopimuksen mukaisesti ellei toisin ilmoiteta.

– En ole yöunia sen puolesta menettänyt. Jalkapallossa tapahtuu asioita välillä nopeastikin. Viime kädessä ratkaisut tehdään johtavalla tasolla. Menen nykytilanteen mukaan, että minun sopimukseni on tämän vuoden loppuun ja seuraavat pelit on kesäkuussa. Jos siinä jotain tapahtuu ennen sitä, sitten tapahtuu. Eletään sen mukaan, Kanerva sanoi.

Lisää aiheesta:

Huuhkajat-luotsi Markku Kanerva kommentoi horjuvaa asemaansa – "On tässä sulateltavaa"Tappiot eivät horjuta Markku Kanervan asemaa Huuhkajissa – "Ei ole sellaista tarvetta"Mixu Paatelaiselta painavaa puhetta Markku Kanervan asemasta: "Lokaa niskaan"Markku Kanervan tulevaisuuteen selkoa pian? Ari Lahti avaa tulevan palaverin antia: "Otetaan ihan rauhassa"Nähdäänkö tänä iltana Markku Kanervan jäähyväiset? Näin Huuhkajat-luotsi kommentoi tilannettaanMarkku Kanervalle vaadittu jo potkuja – näin Huuhkajat-päävalmentajan pomo vastaa
HuuhkajatJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Huuhkajat
  • ke12:51
    Jalkapallo

    Ikävä uutinen Huuhkajat-tähdestä – päävalmentaja yllättyi

  • ma22:21
    Helmarit

    Helmarit tasapeliin Belgian vieraana

  • 27.11.22:43
    Helmarit

    Suomi pelasi tasan Espanjassa

  • 23.11.17:07
    Bundesliiga

    Huuhkajien tulokaspelaaja iski hattutempun Saksassa

  • 22.11.16:54
    Jalkapallo

    Huuhkajat-hyökkääjä kuritti sarjakärkeä Saksassa – maalipörssin kärki lähestyy