Keski-Euroopan mäkiviikko on mäkihypyn kuninkuuskoitos, ja valtaistuimella on nyt uusi valtias. Tutuissa väreissä toki, sillä Bischofshofenissa mäkiviikon 2013-14 maanantaina kylmän viileästi voittoon ja kokonaisvoittoon päättänyt Thomas Diethart on Itävallasta.
Maailman ykkösmäkimaan uusi sankari Diethart, 21, on mäkiviikon nuorin voittaja sitten Janne Ahosen ja vuoden 1999. Hänen nousunsa lajieliittiin on ollut räjähtävä: ennen joulukuun 21. päivää hänellä oli tilillään tasan kaksi maailmancupin kisaa, tammikuulta 2011.
Kuudessa kisassaan tällä kaudella Diethart on ollut hurjassa vireessä. Engelbergissä 4:s ja 6:s, ja mäkiviikolla Oberstdorfissa kolmas, Garmisch-Partenkirchenissä ykkönen, Innsbruckissa viides ja Bischofshofenissa ykkönen.
Uusi tähti on syttynyt, ja yksi aiemmista itävaltalaistähdistä eli Thomas Morgenstern jäi reilun 18 pisteen päähän kokonaispisteissä. Yhä ensimmäistä mäkiviikon voittoaan jahtaava Sveitsin Simon Ammann oli kolmas, Slovenian Peter Prevc neljäs ja japanilaisveteraani Noriaki Kasai viides.
- Menee jonkin aikaa, ennen kuin tajuan mitä on tapahtunut. Tämä osoittaa, miten nopeasti asiat voivat edetä mäkihypyssä. Pitää vain hallita asiat henkisesti, Diethart totesi.
Mäkiviikon kolme vuotta sitten voittanut Morgenstern oli ylpeä kakkossijastaan.
- En olisi kaatumiseni jälkeen uskonut voivani yltää toiseksi mäkiviikolla, joulukuun puolivälissä Titisee-Neustadtissa rajusti kaatunut Morgenstern sanoi.
Tuo kaatuminen oli ratkaiseva, sillä se avasi Diethartille paikan Itävallan kivikovaan mäkijoukkueeseen. Loppu on historiaa.