Salakuljettajien kauhu, Rusik-kissa, löysi nenänsä avulla arvokkaat kalalastit koulutettuja koiriakin nopeammin.
Stavropolin poliisiasema Venäjällä sai vuonna 2002 uuden virkamiehen, kun Rusik-kissa tassutteli asemalle. Poliisit ihastuivat karvaiseen kaveriin ja antoivat sille kalaa, kertoo cracked.com.
Kyseisen poliisiaseman tärkein tehtävä oli valvoa erään arvokkaan kalalajin salakuljetusyrityksiä. Pian kävi ilmi, että poliisikoirien nenille veti vertaa vain Rusik-kissan kuono. Kissalla oli kyky löytää salakuljetettavat kalat millaisesta piilosta tahansa.
Lopulta Rusik korvasi tehtävää varten koulutetun, 2 000 dollarin arvoisen koiran.
Rusik koki julkisuuden riemun vuonna 2003, kun BBC teki sen työstä uutispätkän. Valitettavasti kuuluisuus koitui kissan kohtaloksi: myöhemmin samana vuonna Rusik tutki salakuljetuksesta epäiltyä autoa, joka yllättäen ajoi kissan yli surmaten sen.
Tarina sankarillisesta poliisikissasta ja sen tarkasta nenästä jäi kuitenkin elämään.
Lue myös:
MTV3/Helmi
Lähde: Cracked.com
Kuvat: Shutterstock
Uusimmat
-
17:01
Suomalaiset hyvässä vauhdissa yhdistetyssä – Eero Hirvoselta hirmuhiihto
-
16:59
Perttu Hyvärinen ja Iivo Niskanen hyvässä vauhdissa – norjalaiset murskaavia maailmancupissa
-
16:52
Hai hyökkäsi joessa Australiassa: 16-vuotias teinityttö kuollut
-
16:48
Mika Aaltola MTV:lle: Turkki-kiistan "iso peli" on asekaupat Yhdysvaltojen kanssa
-
16:47
Ihmeellisten monarkkiperhosten määrä alkanut lisääntyä Kaliforniassa
-
16:30
Esapekka Lappi rysäytti ulos SM-rallissa
-
16:25
Bess edusti Emma Gaalassa yhdessä miehensä Danny Bærtelsenin kanssa – tanskalaisnäyttelijä ylisti Suomea: "Rakastan tätä maata"
-
16:20
Poliisi tavoitti Varkaudessa myymälämurrosta epäillyn seuraamalla tämän jalanjälkiä lumessa – miehellä hallussa sorkkarauta
-
16:20
Mitä maailmalla on tapahtunut? Tässä kiinnostavimmat uutiset minuutissa
-
16:13
Tapparan Jussi Tapola räyhäsi itselleen rangaistuksen – viimeinen voimasana ei jätä arvailulle sijaa
-
16:03
Venäläisen dieselin osuus EU:ssa huomisesta lähtien 0%
-
16:02
Ampumahiihdon ruotsalainen olympiavoittaja säälii venäläisurheilijoita – "Kärsin heidän kanssaan"
-
15:47
Puolustusvoimien ex-komentaja Puheloinen: Panssarivaunua ei toimiteta kuten rynnäkkökivääriä
-
15:44
Äärimmäisen harvinainen Vihreä komeetta tallentui videolle – sujahti maan ohi viimeksi kivikaudella
-
15:41
Pakistan estänyt Wikipedian käytön
-
15:41
Miten käy Ukrainalle luvatuille Leopardeille? Der Spiegel: Saksan liittolaiset epäröivät omien vaunujensa luovuttamista
-
15:25
Piristysruiske vaatekaapista – tästä dopamiinipukeutumisessa on kyse: "Ei se ole vain lasten tai nuorten juttu"
-
15:05
Törkeästi vastustajan telonut SM-liigan tähtihyökkääjä pelikieltoon – tästä teosta napsahti kakkua
-
15:01
Nelli Matula opiskeli harvinaisen ammatin – yllätti itsensäkin: "Jos olisin tiennyt etukäteen, että se on pelkkää matikkaa..."
-
14:55
Krista Pärmäkoski paras suomalainen – ruotsalaistähti sivakoi voittoon
-
Lataa lisää