Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Maahanmuuttajien lapsia lähetetään ulkomaille "oppimaan tavoille" – perillä voi odottaa pakkoavioliitto tai ympärileikkaus

7:41Maahanmuuttolasten pakotetut"oppimismatkat"puhuttavat
Julkaistu 24.05.2017 15:18

MTV UUTISET

Maahanmuuttajataustaisten perheiden lapsia lähetetään vanhempiensa kotimaihin jopa vuosiksi ja välillä myös vastoin heidän tahtoaan.

Lapsiasianvaltuutettu Tuomas Kurttila on huolissaan ilmiöstä lähettää ulkomaalaistaustaisten perheiden lapsia yksin ulkomaille "oppimaan tavoille".

Kurttilan tiedossa on tapauksia, jossa nuori on lähetetty vuosiksi ulkomaille ilman passia. Tällaista toimintaa ei hänen mukaansa voi verrata matkustamiseen kesäksi mummolaan.

– Lapsien lähisuhteet, kulttuuri ja kieli ovat täällä, hän toteaa.

Taustalla huoli "länsimaisista tavoista"

Kurttila muistuttaa, että on paljon perheitä, jotka haluavat tutustuttaa lapset omiin juuriinsa. Tässä kuitenkin tarkoitetaan vastentahoista lähettämistä ulkomaille.

Nuoria lähetetään ulkomaille Kurttilan mukaan sen vuoksi, että vanhemmilla on erilaisia huolia liittyen esimerkiksi lasten maallistumiseen tai länsimaalaistumiseen.

Fenix Helsinki ry:n hallituksen puheenjohtaja Ujuni Ahmed kertoo, että lähettämisen taustalla voi olla huoli "lapsen oppimisesta länsimaisille tavoille", mutta kyseessä voivat olla myös kotoutumisen ongelmat. Vanhemman voi olla vaikea kasvattaa lasta yhteiskunnassa, jota ei koe itse omakseen.

– Voi olla, ettei vanhempi itse ole kotoutunut. Ympäristö voi olla vieras, uusi ja pelottavakin.

Lapset lähetetään hänen mukaansa usein maahan, jossa vanhemmat uskovat tämän saavan hyvää oppia, esimerkiksi lasten vanhempien kotimaa.

– Vasta siellä lapsi saattaa kuulla, että sinne jäädään vuosiksi, Ahmed kertoo.

Riskinä ympärileikkaus ja pakkoavioliitto

Lapsiasiainvaltuutetun mukaan riskinä on, että ulkomaille lähettämisten avulla voidaan pitää yllä nuorille vahingollisia kulttuuritraditioita, kuten pakkoavioliittoja tai tyttöjen ympärileikkaamista.

Myös Ujuni Ahmed pitää hyvin todennäköisenä, että myös Suomesta on lähetty tyttöjä ympärileikattavaksi maihin, joissa traditio on vielä voimissaan.

– Meillä ei ole keinoja puuttua tähän, eikä ennaltaehkäisyä. Nuoria pitää valistaa siitä. että tällainen ilmiö on olemassa ja että se on väärin, hän vaatii.

Miten nuori voi vain kadota koulusta?

Ulkomaille lähettäminen saattaa käydä ilmi niin, että nuori yksinkertaisesti ei palaa kouluun kesälomansa jälkeen. Haastateltavat kritisoivat, miksi tilanteeseen ei tällaisessa tapauksessa puututa.

– Puhutaan nuorista, joilla jää peruskoulu pahasti kesken, koska vanhassa kotimaassa ei sellaista koulutusta välttämättä ole. Ei voi olla, että lapset vain katoavat koulusta, Ahmed toteaa.

Kurttila on samaa mieltä.

– Sellainen nuori on tavoitettava. Miksi olemme toimineet niin, ettemme ole ottaneet nuoriin yhteyttä koulusta tai kunnista.

Hän kertoo kohdanneensa tapauksia, joissa palannut nuori kertoo, ettei kukaan juuri hänen peräänsä kysellyt.

Ahmedin mielestä kyseessä on vastuun laiminlyönti.

– On ajatellut, että tämä muka kuuluisi kulttuuriin, hän toteaa.

– Se, ettemme ole kiinnostuneita nuoresta, joka lukuvuoden alussa ei palaa pulpettiin, kertoo enemmän meistä kuin joistakin "heistä", Kurttila vahvistaa.

Kurttilan mielestä asiasta on keskusteltava myös vanhempien kanssa. Tärkeää olisi hänen mukaansa se, miten monikulttuuriset perheet kohdataan neuvolatoiminnasta lähtien.

– Ei pitäisi tulla tilannetta, jossa lapsen pitää valita perheen ja kavereiden väliltä. Kouluterveyskyselyn mukaan maahanmuuttajataustaisilla nuorilla on paljon vaikeuksia keskustella vanhempiensa kanssa, hän kertoo.

Lisää aiheesta:

Sijaisperhepulan kääntöpuoli: Osa odottaa lasta vuosia, sijoitettavalle vaikea asettaa rajoja – "Ei saa antaa seuraamuksia"Millaisia ovat nuorisojengeihin liittyvien taustat? "Joillekin jengit ovat tapa selvitä yhteiskunnan haasteista"Mittava asenneongelma riivaa nuorisokotityötä: Lapsiasiavaltuutetun mukaan ihmisen oikeuksia ja lakia ei kunnioiteta – "Asenne ei voi olla, että lapset ovat sietämättömiä"Isosisko kieltäytyi avioliitosta ja lähti kotoa – perhe lähetti nuoremman siskon maasta pois estääkseen vastaavan: Kriisikeskuksen johtaja: "Nuoret kertovat pelkäävänsä"Suomalaisia tyttöjä viedään ulkomaille silvottavaksi – "Psykologiset ongelmat ovat isoja"Nasima Razmyar lasten kuritusväkivallasta: Vanhemmat eivät tiedä tehneensä väärin
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen22:27
    Vantaa

    Tältä näyttää yli 10 metriin Vantaalla kohoava, silmäänsä räpäyttävä korppi

  • Eilen22:19
    Talvi

    Luistelukauden avauksesta vetinen farssi: "Muistutti enemmän uima-allasta"

  • Eilen22:14
    Kadonneet

    Mikkelissä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen21:52
    F-35

    Suomen ensimmäisellä F-35-hävittäjällä on tehty koelento – katso kuvat

  • Eilen20:00
    Luonto ja eläimet

    Asiantuntijalta tymäkkää tekstiä leudosta talvesta: "Kyllä se on surullista"