Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Luis Suarezin Atletico-siirto nytkähti eteenpäin – Italiassa poliisi avasi tutkinnan uruguaylaistähden kielikokeen epäselvyyksistä

Julkaistu 23.09.2020 09:05
Toimittajan kuva

Juhana Nyman

juhana.nyman@mtv.fi

Luis Suarezin siirto Atletico Madridiin on ottanut askeleen eteenpäin. BBC:n mukaan Barcelona-pomo Josep Maria Bartomeu on muuttanut mieltään ja on suostuvainen päästämään Suarezin Atleticoon. Aiemmin Barcelona oli suhtautunut nihkeästi Suarezin siirtymiseen kovan kilpailijan riveihin.

BBC kertoo Atleticon maksavan Suarezista Barcelonalle nimellisen neljän miljoonan euron hinnan. Suarezin vuosipalkka madridilaisseurassa putoaa puoleen hänen Barcelonassa nauttimastaan 30 miljoonan euron liksasta.

Suarezin siirtosaagassa on riittänyt käänteitä sen jälkeen, kun Barcelonan uusi päävalmentaja Ronald Koeman ilmoitti uruguaylaiselle, ettei hänelle ole enää käyttöä katalaanijoukkueessa. Suarez oli jo siirtymässä torinolaiseen Juventukseen, mutta siirto kariutui. Juventus-pomojen mukaan syynä oli Suarezin Italian kansalaisuuden saamisen venyminen. Italian kansalaisena Suarez olisi mahtunut Juventuksen EU-kiintiöön.

Italian passin saaminen kaatui Suarezin kielikokeessa ilmenneisiin epäselvyyksiin. Suarezin kerrotaan muun muassa saaneen tietää kokeen kysymykset etukäteen.

Nyt myös Italian poliisi on kiinnostunut tapauksesta. BBC:n mukaan Italian poliisi on avannut tutkinnan, jossa se selvittää Perugian yliopiston toimintaa Suarezin kielikokeeseen liittyen. BBC kertoo poliisin selvittäneen, että Suarez oli saanut kokeessa käsitellyt aiheet tietoonsa ennalta. Myös kokeen arvosanasta oli sovittu etukäteen, Perugian syyttäjänlaitoksen tiedotteessa kerrotaan.

Yliopisto on kiistänyt kaikki väärinkäytökset kokeeseen liittyen.

Lisää aiheesta:

Paul Pogba yhdistetty Lionel Messiin Lähde: Lionel Messille tarjotaan käsittämätöntä sopimusta: Cristiano Ronaldokin jäisi kakkoseksi – Barcelonassa heräsi toivoLuis Suarezilta puhuttava ele Barcelonaa vastaan – piikki kohuluotsi Ronald Koemanille?Raju vapaapudotus huipulta – näin Barcelona tuhosi taloutensa ja pakotti Messin lähtemään: "Kuin Rooma vuonna 400"Maailman paras jalkapalloilija on nyt tarjolla ilmaiseksi – Lionel Messin tilanteesta ytimekäs ilmoitusLähde: Valioliiga-jätille aukeamassa viimeinen mahdollisuus kaapata Lionel Messi – voiko jalkapallohistorian suurin pelaajasiirto toteutua?
Serie AJalkapalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Serie A
  • Eilen00:00
    Mestarien liiga

    Jude Bellingham ratkaisi jättiläisten kohtaamisen – Chelsea teki historiaa Mestarien liigassa

  • 8.10.15:03
    Jalkapallo

    Uefalta järisyttävä päätös – "Täysin hullua"

  • 2.10.07:18
    Mestarien liiga

    Puolustajakolossi jysäytti jylhän saksipotkun Mestarien liigassa – "Hän yrittää sitä toisinaan"

  • 30.9.17:02
    AC Milan

    San Siro jyrätään

  • 26.9.14:15
    Jalkapallo

    Italialainen jalkapalloseura repäisi: johtajaksi vain 23-vuotias – "Olen toistaiseksi nähnyt joukkueen vain televisiosta"