Loeb ulosajostaan: Ovi meinasi lähteä irti

Sébastien Loeb, kuva: Massimo Bettiol/Getty Images
Sébastien Loeb, kuva: Massimo Bettiol/Getty Images
Julkaistu 07.05.2010 07:43(Päivitetty 07.05.2010 11:28)

Rallin MM-sarjaa johtava Sébastien Loeb teki Uuden-Seelannin rallin neljännellä erikoiskokeella ajovirheen ja rikkoi autonsa sillankaiteeseen. Seitsemäntenä oleva ranskalaismestari on jäänyt kärjestä 1.21,1 minuuttia.

- Menetin auton takapään hallinnan kääntäessäni tiukasta mutkasta sillalle. Auton perä luisui päin sillankaidetta. Ajattelin kaiken olevan kunnossa ja jatkoimme ajamista, mutta näin ei ollutkaan. Ovi meinasi lähteä irti. Meillä oli tulossa ainoastaan etähuolto, joten minun oli yritettävä pitää ovi autossa. Pysähdyin minuutin ajaksi ja yritin saada oven kiinni, mutta en onnistunut. Niinpä jouduin pitämään siitä kiinni, Loeb kuvaili vaikeuksiaan.

Loeb pääsee kuitenkin hyökkäämään lauantain erikoiskokeille erinomaiselta lähtöpaikalta, joten ranskalaista ei kannata vielä laskea ulos kilpailun kärkitaistosta.

- Ehkä palkintopallisijoitus on vielä mahdollinen, Loeb tuumi iltapäivän huoltotauolla.

Sumo video id

Katso pidempi video ulosajosta (maksullinen)

(MTV3)