Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Uutta tietoa 3-vuotiaan tytön surmasta Porvoossa: Isä tuomittu aiemmin toisen lapsen pahoinpitelystä, yritti selittää kulttuurisilla syillä

8:42MTV Uutisten erikoislähetys: Tämä Porvoon puukotuksesta tiedetään
Julkaistu 13.11.2017 14:57(Päivitetty 13.11.2017 15:47)

MTV UUTISET

MTV Uutisten tietojen mukaan Porvoon puukotuksen uhrina kuollut lapsi on vuonna 2014 syntynyt tyttö. Isälle oli haettu lähestymiskieltoa elokuussa.

Rikostoimittajat Jarkko Sipilä ja Pekka Lehtinen käyvät oheisella videolla läpi, mitä koko Suomea järkyttävästä tapauksesta tiedetään.

Porvoosta juuri toimitukseen palannut rikostoimittaja Tiia Palmen kertoo, että tämän hetkisten tietojen mukaan tapahtuman aikaan puistossa ei ollut muita paikalla. Leikkipuiston edessä näkyvät Palmenin mukaan lapsen ja aikuisen jalanjäljet maassa.

Tilanteen oli kuitenkin nähnyt esimerkiksi viereisen lukion rehtori huoneensa ikkunasta.  

Voit katsoa koko lähetyksen oheiselta videolta. 

Sipilällä ja Lehtisen tietojen mukaan tekijä oli tullut Suomeen vuonna 2011. Hänellä on ennen tämänpäiväistä puukotusta aiempia tuomioita alle 15-vuotiaan lapsen pahoinpitelyistä. 

– Hänellä on aiempia tuomioita pahoinpitelyistä, alle 15-vuotiaaseen tyttäreensä. Hän oli vyöllä lyömällä pahoinpidellyt tytärtään, ympäri kehoa. Selittänyt kulttuurilla – selittänyt tyttären rikkoneen kodin sääntöjä, rikostoimittaja Pekka Lehtinen kertoo. 

Parhaillaan miestä vastaan oli nostettu käräjäoikeudessa lähestymiskielto elokuussa 2017. Sipilän arvion mukaan lähestymiskieltohakemus liittynee huoltajuuskiistaan. MTV Uutisten tietojen mukaan lapsen vanhempien avoliitto oli päättynyt vuoden alussa. 

3-vuotiasta puukotettiin Porvoon keskustassa Lyseon leikkipuistossa maanantaiaamuna. Lapsi toimitettiin välittömästi sairaalahoitoon, mutta hän menehtyi väkivallanteossa saamiinsa vammoihin.

Poliisi otti välittömästi tapahtumapaikalta kiinni miehen, joka on menehtyneen lapsen isä. Poliisi tutkii teon motiivia ja olosuhteita. Epäillyn kuulustelut aloitetaan huomenna.

Isää epäillään tyttärensä murhasta. 

Lisää aiheesta:

Puotilan ampumista tutkitaan nyt murhana – MTV:n tiedot: Epäilty on pahoinpitelyistä tuomittu kehonrakentajaMTV Porvoossa, jossa järkyttävä leikkipuistosurma ei unohdu: Lapsi laski kynttilän 3-vuotiaan tytön muistolle: "Siitä on nyt vuosi”Poliisi sai valmiiksi Porvoon pikkutytön murhatutkinnan – viranomaisia ei epäillä laiminlyönneistä3-vuotiaan tyttärensä leikkipuistossa puukottaneelle isälle syyte murhastaUutta tietoa Porvoon murhasta: Isä sieppasi lapsensa, kun äiti oli laittamassa tyttöä autoonPorvoon puukotuksen uhri on 3-vuotias tyttö – isälle haettu lähestymiskieltoa elokuussa
Porvoon leikkipuistosurmaRikos

Tuoreimmat aiheesta

Porvoon leikkipuistosurma
  • 25.9.18:52
    Rikospaikka

    Ex-vanginvartija paljastaa, millaisia julkisuudesta tutut vangit ovat: "Menee heittämällä vaikeiden vankien top kolmoseen"

  • 22.03.202305:35
    Henkirikokset

    MTV:n tiedot: Porvoossa lapsensa murhannut mies siirrettiin vankilaan Ranskaan – halusi itse päästä ulkomaille suorittamaan tuomionsa loppuun

  • 07.02.202217:47
    Henkirikokset

    Porvoossa pienen lapsensa murhannut mies haluaa siirron Suomesta Ranskaan, kertoo ranskalaismedia: "Koen vankilassa rasismia"

  • 20.11.202109:26
    Porvoo

    Porvoon perhetragedia on synkkä lisä kaupungin rikoshistoriaan: Nämä teot eivät unohdu

  • 20.01.202016:06
    Vankila

    MTV selvitti: Tällaista on elämä Aarnion kohutulla vankiosastolla – samalla osastolla sarjakuristaja Michael Penttilä