Suomalaisen lentopalloilun valmentajavelho Reino Kosonen pitää merkittävimpänä saavutuksenaan sitä, että hän pystyi kohottamaan lajin tasoa. Pieksämäen NMKY:n valmentajana 1970- ja 1980-luvuilla hyvän työn tehnyt pieksämäkeläinen katsoo kohentaneensa lentopalloilun harjoitusten laatua
-Lentopalloilijoista on tullut urheilijoita. Olen pystynyt vaikuttamaan harjoitusottelujen määrään, voimaharjoitteluun ja harjoituskertojen lisäämiseen, tilittää Kosonen hänen urastaan kertovassa kirjassa.
Toimittaja Petri Nevalaisen kirjoittama Se on play! -niminen teos julkaistiin perjantaina Pieksämäellä. Julkistamispaikkakunta on luonnollinen valinta, koska Pieksämäen NMKY oli ansioituneelle valmentajalle rakkain lentopalloseura. Sen luotsina hän loihti kirkkaimmat saavutuksensa.
"Namika oli paras"
Pieksämäen NMKY voitti seitsemän peräkkäistä miesten mestaruutta 1975-1981. Varkauden Tarmon Kosonen johti mestaruuteen 1989 ja Keski-Savon Paterin 10 vuotta myöhemmin.
-Namika oli joukkueistani paras, koska sain tehdä sen kanssa töitä rauhassa, Kosonen muistelee. Pieksämäen NMKY ylsi Kososen komennuksessa kolmasti Euroopan mestareiden cupin lopputurnaukseen 1979-1981. Suomen miesten maajoukkueen vastuuvalmentajana hän työskenteli 1983, jolloin maamme sijoittui seitsemänneksi EM-turnauksessa.
Kosonen, 59, lopetti 1970-luvun alussa alkaneen valmentajauransa keväällä 2000, jolloin Pateri sijoittui liigassa kolmanneksi. Nykyään hän toimii liigassa pelaavan Pieksämäki Volleyn naisjoukkueen neuvonantajana.
Se on play! tiivistää Kososen värikkään ja menestyksekkään lentopallotarinan lähes 30 vuoden ajalta. Muistelut alkavat vuodesta 1974 ja päättyvät viime vuoteen. Teoksen alkusanat ovat presidentti Mauno Koiviston kynästä.
(MTV3-STT)