Leikkauksista ollaan jyrkästi eri mieltä – Helsingin yliopiston valtaus jatkuu ainakin lauantaihin asti

Helsingin yliopisto, Porthania, valtaus
Yliopistoväki valtasi Helsingin yliopiston Porthanian 18. syyskuuta 2015.Lehtikuva
Julkaistu 22.09.2015 20:08

MTV UUTISET - STT

Helsingin yliopiston vallanneet opiskelijat ja opettajat päättivät tänään, että yliopiston valtausta jatketaan ainakin lauantaihin asti.  

Yliopistoväki valtasi Porthanian perjantaina. Mukana on niin opiskelijoiden kuin henkilöstön edustajia. Valtaus on pitkäkestoisin yliopiston tilojen valtaus Suomen historiassa.   

Mielenilmauksella vastustetaan hallituksen leikkauksia ja vaaditaan yliopiston rakentamista demokraattisesti.   

Valtauksessa mukana oleva opiskelija Niia Virtanen kertoi STT:lle, että yliopiston henkilökunta on suhtautunut valtaukseen myönteisesti.   

Tämän päivän kokouksessa keskusteltiin myös yliopiston ja koko koulutusjärjestelmän laajuisen lakon järjestämisestä.

Lakon mahdollisesta ajankohdasta tai muista yksityiskohdista ei kuitenkaan tehty päätöksiä, vaan keskustelu jatkuu.  

Tuoreimmat aiheesta

Sipilän hallitus