Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lauri Joona vitsaili hänestä ja Janni Hussista – "Supermekaanikot"

1:54Lauri Joona avaa törmäystään: "Ei onneksi mitään suurempaa häsmäkkää tullut"Lauri Joona avaa törmäystään: "Ei onneksi mitään suurempaa häsmäkkää tullut"
Julkaistu 29.06.2024 07:45
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

WRC2-luokan suomalaiskuljettaja Lauri Joona koki sydämentykytyksiä Puolan MM-rallissa perjantaina, kun hän kolautti Skodansa katureunukseen aivan kuudennen pätkän loppuhetkillä.

Joonan auto liukui neulansilmämutkassa pitkälle. Sitten tärähti.

Ensimmäiset televisiokuvat näyttivät rajuilta. Joonan Skodan vasen takavanne oli aivan mutkalla. Epäilyksiä heräsi siitä, että hajosiko rytäkässä takaripustus tai vetoakseli.

2:08Lauri Joonalta harmittava virhe pätkän lopulla – vanne hurjassa kunnossaLauri Joonalta harmittava virhe pätkän lopulla – vanne hurjassa kunnossa

Joona ja hänen kartturinsa Janni Hussi selvisivät tilanteesta säikähdyksellä.

– Supermekaanikot tekevät kato ihmeitä, Joona naurahti onnekkaasta käänteestä MTV Urheilulle.

Kaksikko pystyi jatkamaan rallia.

Joona ja Hussi ovat perjantain ajopäivän jälkeen WRC2-luokassa kahdeksantena. Heillä eroa kärkeen eli Toyotan Sami Pajariin ja Enni Mälköseen on 41,8 sekuntia.

1:13Sami Pajari johtaa WRC2-luokkaa – vaikka kaikki ei tunnukaan hyvälleSami Pajari johtaa WRC2-luokkaa – vaikka kaikki ei tunnukaan hyvälle

1:11Teemu Suninen: "Oikein rumasti tulee turpaan suorilla"Teemu Suninen: "Oikein rumasti tulee turpaan suorilla"

1:23Kalle Rovanperä: Ihan hyvä päivä tilanteeseen nähdenKalle Rovanperä: Ihan hyvä päivä tilanteeseen nähden

1:36Jari-Matti Latvala hämmästeli Puolan MM-rallin erikoista ratkaisuaJari-Matti Latvala hämmästeli Puolan MM-rallin erikoista ratkaisua

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvalalle ja Janni Hussille ikävä käänne – kaikki näytti enemmän kuin lupaavaltaSami Pajarilla ennenkokematon ongelma MM-rallissa: "Meni hetki tajuta"Jari-Matti Latvala hämillään MM-rallin erikoisesta ratkaisustaKalle Rovanperä murjaisi väsyneenä oudon MM-rallipäivän jälkeen – "Ihan yhtä p*skat"Lauri Joonalle ja Janni Hussille takaisku rytinän myötä – autosta rujoa kuvaaTässä on asiantuntemusta kerrakseen! Kalle Rovanperän kartturi teki MM-rallilähetyksessä hämmästyttävän huomion
RalliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen16:25
    MM-ralli

    Ott Tänak vihjaa: Ratkaisu tehty

  • Eilen10:57
    MM-ralli

    MM-rallissa heti massiivisen hetken ainekset – "Todella lähelle!"

  • Eilen09:44
    MM-ralli

    Superstartti! Kalle Rovanperästä paljastui hämmästyttävä tieto pohja-ajan jälkeen

  • Eilen09:06
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä tarvitsisi apua, mutta tyhjä arpa uhkaa: "Eivät pysty sekoittamaan ollenkaan"

  • Eilen06:26
    MM-ralli

    Toyotat loistovauhdissa Japanissa – näin kävi Kalle Rovanperän