"Lapsuuteni jouluissa ei ollut hurraamista" – uutuuskirja avaa koulukiusatun Jussi Halla-ahon nuoruutta: Alkoholiongelmainen isä toimi Irwinin keikkamyyjänä
Politiikan toimittaja Lauri Nurmen uutuuskirja Jussi Halla-aho – epävirallinen elämäkerta pitää sisällään paljastuksia muun muassa Jussi Halla-ahon nuoruusajoilta.
Perussuomalaisten puheenjohtaja Jussi Halla-ahon nuoruuteen vaikutti osaltaan hänen isänsä Yrjö Halla-ahon alkoholiongelma.
Esimerkiksi muusikkolegenda Irwin Goodmanin keikkamyyjänä toiminut isä liikkui kosteilla reissuilla, muun muassa Goodmanin itsensä kanssa.
Juominen paheni kirjan mukaan pikkuhiljaa vuosi vuodelta, ja sovituista perheen yhteisistä hetkistä ei pidetty kiinni.
– Lapsuuteni jouluissa ei ollut hurraamista, Jussi Halla-aho päivitti kirjan mukaan blogiinsa vuonna 2006.
– Kuten valitettavan monissa perheissä, pyhien lähestyessä alkoi sen jännääminen, milloin perheenpää katoaa humalanhuuruisille reissuilleen, Halla-aho kirjoitti.
Erään kirjaan haastatellun läheisen mukaan Halla-ahojen isä-poikasuhde oli vaikea, mutta erityisen huonoksi perhettä ei voinut kuvailla.
Halla-ahon vanhemmat erosivat Jussin ollessa 12-vuotias. Perusteeksi oikeudelle kerrottiin isän alkoholinkäyttö.
Tämän jälkeen isän ja pojan välit viilenivät. Yrjö Halla-aho menehtyi vuonna 2013.
Jussi Halla-aho itse ei antanut haastattelua Nurmen uutuuskirjaa varten. Tiedot perustuvat muun muassa Halla-ahon sukulaisten ja muiden läheisten haastatteluihin.
Rankkoja kiusaamiskokemuksia
Tampereella varttuneen Halla-ahon kerrotaan kirjassa joutuneen nuoruudessaan kiusatuksi, ensimmäistä kertaa jo varhain ala-asteella.
Miespuolinen opettaja nauroi tuolloin kirjan mukaan julmasti Halla-ahon piirrustukselle ja ääneenlukemiselle.
Kiusaamista harjoittivat myös muut oppilaat.
– Koulukaverit haukkuivat, tönivät ja löivät, kirja referoi Halla-ahon aikuisiällään Sunnuntasuomalaiselle antamaa haastattelua.
Yläasteaikojaan Halla-aho on luonnehtinut "aikamoiseksi helvetiksi" koulutoverien syrjinnän, haukkumisen ja väkivallan takia.
Rehtori: "Hän oli varmasti myös koulukiusaaja"
Tammerkosken yläasteen sittemmin eläköitynyt rehtori Aila Kuusilehto muistaa kirjahaastattelussa Halla-ahon itsensä aiheuttaneen koulussa ajoittain hämminkiä.
– Tästä, että häntä itseään kiusattiin, en ole joutunut kuulemaan juurikaan, Kuusilehto sanoo kirjassa.
– Voisin sanoa aivan yhtä lailla, että jos hän oli koulukiusattu, hän oli varmasti myös koulukiusaaja, Kuusilehto sanoo.
Myöskään eläköitynyt luokanvalvoja Tuula Leppäjärvi ei muista Halla-ahon tulleen kiusatuksi.
– Jussi ei mielestäni siitä porukasta mitenkään erottunut. Toki se oli aika iso luokka. Mielestäni hän sopeutui ihan kivasti sinne, Leppäjärvi kommentoi.
Kirjan kirjoittanut toimittaja Nurmi muistuttaa, etteivät opettajat aina havaitse kiusaamista, minkä lisäksi sama nuori voi yhtäaikaa olla sekä kiusaaja että kiusattu.
Uusimmat
-
16:15
Helsingin Vallilassa vuonna 2020 tapahtuneesta taposta syyte kolmannelle – kaksi nuorta tuomittu aiemmin vankeuteen
-
16:15
Hääpäiväkirjat-sarjan pari taistelee kirkkovihkimisen puolesta: "Tämän pitäisi olla ihan perusoikeus"
-
16:02
Anne Hechen ex-aviomies ja poika ovat surun murtamia: "Hän on vapaa"
-
15:53
Amnesty tekee sisäisen selvityksen kritisoidusta Ukraina-raportista
-
15:37
Laivamatkustus Helsingin satamassa elpymässä – ennen koronapandemiaa Helsinki oli Euroopan vilkkain matkustajasatama
-
15:23
Ukrainan väitetään tuhonneen pahamaineisen Wagner-ryhmän päämajan Popasnassa – tämä iskusta tiedetään
-
15:21
BBC: Britannia hyväksyi ensimmäisenä käyttöön Modernan koronarokotteen, joka tehoaa myös omikronmuunnokseen
-
15:20
Rovaniemellä kadonnut 14-vuotias poika – poliisi pyytää havaintoja
-
15:19
"Jätimme kaiken taaksemme" – Latif Fayaz pakeni perheineen Afganistanista Talebanin noustua valtaan, näin kertoo vastaanotosta Suomessa
-
15:11
Espoossa raju tulipalo kaksikerroksisessa luhtitalossa – kaksi ihmistä vietiin sairaalaan, useita eläimiä pelastettiin liekeistä
-
15:08
Murto ja Lampela iloitsivat, kyynelehtineellä Saga Anderssonilla karvas kohtalo: "Vieläkin turhauttaa"
-
15:08
Nämä videot eivät unohdu – Taleban valtasi Kabulin tasan vuosi sitten ja sai aikaan ennennäkemättömän evakuointioperaation
-
14:54
Järkytys saa Salkkarit-hahmon pyörtymään
-
14:53
Hallitus pohtii huomenna venäläisten turistiviisumien rajoittamista – tällainen ratkaisu on pöydällä
-
14:39
Kuolonkolari Helsingissä – poliisi epäilee autoilijan ajaneen pyöräilijän päälle suojatiellä
-
14:39
Lohjan murhasta epäilty nainen päästettiin tutkintavankeudesta – kolmekymppinen mies yhä vangittuna
-
14:38
Karsiutuneet kuulanaiset yllättyivät karsinnan heikosta tasosta – piikkityönnöt kiersivät suomalaiset
-
14:38
Tutkimus: Punaista lihaa syövät suurentuneessa vaarassa sairastua diabetekseen – näin pienennät riskiä
-
14:25
Kristian Pullin vire ei riittänyt EM-kisoissa – karsiutui loppukilpailusta senttipelissä
-
14:22
Maaperän kuumasta vedestä lämmitysenergia tuhansiin kotitalouksiin Unkarissa – ensi vuonna valmistuva järjestelmä soveltuisi muihinkin Euroopan kaupunkeihin
-
Lataa lisää