Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lapissa ulkomaalaisia koronakarkureita – tiedossa useita tapauksia, joissa turisti on palannut kotimaahansa luvatta

10:35Turistit ovat laiminlyöneet karanteenisäädöksiä Lapissa – johtava lääkäri kertoo miten asiaa hoidetaanKatso video: Näin johtava lääkäri kommentoi karanteenisäännöksien laiminlyöntejä MTV Uutiset Livelle.
Julkaistu 29.12.2021 17:45
Toimittajan kuva
Anton Aaltio

anton.aaltio@mtv.fi

Inarin johtava lääkäri Outi Liisanantti kertoi MTV Uutiset Liven haastattelussa, että ilmiö karanteenisäännöksien rikkomisesta on huomattu lähinnä ulkomaalaisten turistien keskuudessa.

Suomalaiset ovat hänen näkemyksensä mukaan noudattaneet karanteeneja tunnollisemmin.

Tiedossa on ainakin kuusi tapausta, joissa turisti on palannut takaisin kotimaahansa luvatta. Tarkkaa lukua karanteenin rikkojien määrästä Liisanantti ei osaa sanoa, mutta tapaukset ovat poliisin selvityksessä.

– Poliisille on tehty ilmoitus kadonneista henkilöistä, ja on poliisin tehtävä hoitaa asiaa siitä eteenpäin.

Liisanantin tietoon on tullut, että vastaavia tapauksia on todettu myös ainakin Rovaniemellä. Lappiin odotettiin joulun ajaksi jopa 150 000 ulkomaalaista turistia. 

Lue myös: Inarissa useita tartuntaketjuja – lapsiperheitä asetettu karanteeniin joulun yli: "Itsellänikin tuli siinä kyynel silmään"

Eilen 40 prosenttia tartunnoista oli ulkomaalaisilla

Positiivisia testituloksien määrä Inarissa ulkomaalaisten keskuudessa vaihtelee päivittäin. Kokonaisuudessaan ulkomaalaisten turistien osuus kaikista todetuista koronatartunnoista on lomasesongin aikana ollut muutaman prosentin luokkaa.

– Eilen oli poikkeuksellisen paljon, noin 40 prosenttia, tartunnoista todettiin ulkomaalaisilta, mutta luku vaihtelee päivittäin.

Liisanantin mukaan ulkomaalaiset turistit ovat pääsääntöisesti olleet yhteistyökykyisiä ja noudattaneet tunnollisesti ohjeistuksia.

Tilanne rauhottumaan päin

Vilkkaimpana sesonkina joulupyhien aikaan majoitustilaa karanteeniin joutuneille oli hyvin vähän, mikä osaltaan aiheutti ongelmia koronan leviämisen hillitsemisessä.

Vaikka Lapin lomakohteissa on edelleen ruuhkaista, Liisanantti arvioi majoituskapasiteetin riittävän nyt jo paremmin karanteeniin joutuville. 

– Ehkä pikkuisen pystyy nyt jo vapaammin hengittämään. Toivottavasti ollaan paremmalla puolella. 

Liisanantti katsoo uudet rajoitukset  välttämätömiksi vallitsevassa koronatilanteessa.

– Itse kyllä toivotan tervetulleiksi nämä tiukemmat rajaturvallisuusmääräykset, jotka astuivat eilen voimaan.

Tartuntaluvut ovat kokonaisuudessaan pysyneet Lapissa toistaiseksi kohtuullisen alhaalla, mutta seuraava turistiaalto on kuitenkin odotettavissa jo pian. Lapissa eletään nyt päivä ja viikko kerrallaan. Koronattomista keväthangista ei uskalleta vielä haaveilla.

– Yritetään terveydenhuollon henkilökuntaa ja voimavaroja tsempata päivästä toiseen ja ensi viikkoon. Se on se perspektiivi, jolla nyt joudutaan elämään.

Vielä ei ole tietoa, mikä osuus todetuista tartunnoista on etelämpänä valtavirukseksi kasvanutta omikron-muunnosta. 

Lapin koronakarkureista kertoi ensimmäisenä Yle. 

Lisää aiheesta:

Inarissa useita tartuntaketjuja – lapsiperheitä asetettu karanteeniin joulun yli: "Itsellänikin tuli siinä kyynel silmään"Tartuntamäärien lasku pysähtyi – pilaavatko Intian koronamuunnos ja puistobileet suomalaisten kesähaaveet? Näin arvioi Asko Järvinen HUS:staLevin koronatilanne paheni nopeasti kausityöläisten takia – tartunnat leviävät yksityisjuhlissa: "Ei missään nimessä syytä pitää bileitä"Koronatartuntojen jäljittämisessä alueellisia eroja – Husin alueella alle puolet pystyy nimeämään tartunnan lähteenYksi huonon onnen konsertti, hääjuhlat, iltariennot pohjoisessa... Näissä Suomen kolkissa korona on levinnyt räjähdysmäisestiLapissa ollaan äärimmäisen huolestuneita turistien liikehdinnästä laskettelukeskuksissa — sairaalan ylilääkärin mukaan nyt ei pidä lähteä lomamatkalle minnekään
LappiMatkailuTurismiKoronarajoituksetMTV Uutiset LiveKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Lappi
  • 6.12.16:26
    Itsenäisyyspäivä

    Karjalan veteraani Veikko, 101: "Missään muualla ei ole sellaista maata kuin Suomi"

  • 4.12.11:53
    Vaalit

    Uutissuomalainen: Hallitus esittää Lapin ja Oulun vaalipiirejä yhteiseksi vaalialueeksi

  • 4.12.11:39
    Saamelaiset

    Orpo: Suomen tulee pyytää anteeksi

  • 3.12.17:55
    Varkaudet

    Kukkalähetyksen tuoja vei vanhukselta juhlarahakokoelman

  • 1.12.17:20
    Porot

    Nyt on erikoista: Uusi televisiokanava seuraa Kaijan, Paulan ja Sepon liikkeitä jouluun asti