Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Lähihoitajasta kansanedustajaksi nousseelta Aino-Kaisa Pekoselta kipinöivä avautuminen – "Kaikki tuki työtaistelulle"

Aino-Kaisa Pekonen on koulutukseltaan lähihoitaja.
Aino-Kaisa Pekonen on koulutukseltaan lähihoitaja.All Over Press
Julkaistu 08.02.2018 17:45
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Vasemmistoliiton kansanedustaja Aino-Kaisa Pekonen tuomitsee jyrkin sanankääntein väitteet, joiden mukaan hoitajat vaarantaisivat työtaistelutoimillaan potilasturvallisuuden.

Suomen lähi- ja perushoitajaliitto SuPer ja sosiaali- ja terveysalan ammattijärjestö Tehy aloittivat tiistaiaamuna kunta-alaa koskevan ylityö- ja vuoronvaihtokiellon. Työtaistelutoimi liittyy meneillään oleviin työehtosopimusneuvotteluihin. 

Esimerkiksi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiri kertoi jo työtaistelun alettua, että toimilla on vakavia vaikutuksia.

– Hoitajia syytetään vastuuttomiksi ja ahneiksi, kun ovat menneet ylityö- ja vuoronvaihtokieltoon. Ei. Hoitajat eivät ole ahneita. Eivätkä hoitajat vaaranna kenenkään potilasturvallisuutta.

– Ne vaarantavat, jotka resurssoivat hoitoalan liian niukaksi ja määräävät sijaiskieltoja alalle. Hoitajat ovat palkkansa ansainneet, Pekonen sivaltaa Facebookissa.

Neuvottelujen keskeinen kiista liittyy kiky-sopimuksen lomarahaleikkauksiin. Hoitajien liitot haluavat työnantajalta hyvitystä epäreiluksi koetusta leikkauksesta. 

Pohjalla omat kokemukset

Kansanedustaja kertoo päivityksessään omia kokemuksiaan hoitajan työstä sekä hoitohenkilökunnan kokemasta työtaakasta. Pekonen on koulutukseltaan lähihoitaja.

– Joulun välipäivinä 2011 olin vasta valittu kansanedustaja. Vuodeosastolta soitettiin. Yksi oli sairastunut, eikä sijaista saatu. ”Me ollaan soitettu nyt 13 puhelua eikä kukaan pääse. Ollaan ihan epätoivoisia ja päätettiin jo soittaa eduskuntaan. Ja sit muistettiin sut. Pääsetkö?”

– Pääsin ja menin. Tein kolmen päivän sijaisuuden ja sain paskaa niskaani. En potilailta, enkä työkavereilta, vaan muilta ihmisiltä. ”Sinä ahne! Eikö mikään riitä! Kansanedustaja joka vie pienipalkkaisen hoitajan työt.”

Kansanedustajan mukaan tapauksesta käytiin värikäs keskustelu keskustelupalstalla, eikä häntä ole sen jälkeen pyydetty sijaiseksi.

"Kenen puoliso hakee lapset"

Pekonen kertoo myös tehneensä aika-ajoin 14 tunnin vuoroja vuodeosastolla kollegojen sairastumisien vuoksi. Hän kuvailee vuoroja ”pirun pitkiksi”, mutta hyvässä työporukassa mahdollisiksi.

– Hei kuka voi jäädä aamuvuorosta suoraan iltaan? Yksi on sairastunut ja jonkun pitää jäädä. Ja jos ei ole vapaaehtoisia, niin minä määrään”, sanoo pomo. Siinä sitten arvotaan, kenen puoliso voi hakea lapset päivähoidosta, kuka jättää jumpan väliin, Pekonen kuvailee kokemuksiaan.

Aino-Kaisa Pekonen muistuttaa, että hoitotyö on kutsumusammatti, mutta kutsumus itsessään ei elätä eikä auta aina jaksamaan työssä. 

– Kaikki tuki työtaistelulle parempien työolojen, jaksamisen ja riittävän palkan puolesta!

Lisää aiheesta:

Päivystyksen jonot kasvavat: Mitä jos palkkasopua ei saavuteta? "Meiltä loppuvat hoitajat kesken"Hoitajat valmistautuvat työtaistelun joukkoirtisanoutumiseen – "Kukaan ei varmastikaan halua luopua unelma-ammatistaan kevyin perustein"Sairaanhoitaja Tico rakastaa työtään, mutta on valmis irtisanoutumaan: "Luottamus on muserrettu"Lisää palkkaa ja parempia työoloja vaativien hoitajien mukaan kyse on arvovalinnasta – "Unohdetut olivat vielä tammikuussa sankareita"Pettynyt lähihoitaja Satu marssii mielenosoituksessa, mutta on jo irtisanoutunut työstään – "Rajansa kaikella""Hoitajat ovat täysin raivoissaan" – järjestöpomo kertoo, miksi koronakriisin kurmuuttamat työntekijät tahtovat bonuksensa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • Eilen23:33
    Lotto

    Tässä on Loton oikeat numerot

  • Eilen23:04
    Liikenneonnettomuudet

    Yksi kuoli nokkakolarissa Oulaisissa

  • Eilen22:05
    Onnettomuudet

    Ihminen kuoli jäätyään kaatuvan puun alle

  • Eilen21:51
    Teboil

    Teboil kommentoi kohua: "Saattaa esiintyä viiveitä"