Lähemmäs miljoona diesel-Mersua kutsutaan huoltoon – moottorit vääristelivät päästölukemia mittauksissa

Mercedes-Benz valmistaja Daimler taipuu odotetusti toimenpiteisiin sen jälkeen, kun sen dieselmoottoreiden päästömittauksissa havaittiin ongelmia.
Pääkuvan videoKatumaasturit alta pois! Tässä tulee uusi G-Mersu |
Mercedes-Benzin emoyhtiö Daimler joutuu kutsumaan takaisin 774 000 ajoneuvoa ympäri Eurooppaa. Saksan liikenneministeri Andreas Scheuer kertoi maanantaina, että dieselmoottoreita tullaan päivittämään Vito-pakettiautoista, GLC-maastureista sekä C-luokan sedaneista.
Päätös syntyi sen jälkeen, kun Scheuer oli tavannut Daimlerin toimitusjohtajan Dieter Zetschen Berliinissä maanantaina. Saksan viranomaiset määräsivät välittömästi muodollisen takaisinkutsun kiellettyjen rajoittimien johdosta, Scheuer sanoo.
Daimler on kieltänyt huijanneensa autojensa dieselpäästöjen mittauksissa, mutta selviää tilanteesta verraten helpoilla toimenpiteillä. Pahimmassa tapauksessa yhtiö olisi joutunut maksamaan sakkoja ja tekemään fyysisiä huoltotöitä dieselmoottoreille, mutta toistaiseksi Daimlerin tarvitsee tehdä vain ohjelmistopäivityksiä takaisinkutsutuille malleille.
Saksalaiset autovalmistajat ovat kamppailleet useaan otteeseen viranomaisten kanssa dieselmoottoreiden päästömittausten kanssa sen jälkeen, kun Volkswagen myönsi osallisuutensa autojen päästöjen peukalointiin testitilanteissa.
Useat kaupungit Saksassa kärsivät autojen päästöjen synnyttämistä saasteista ja savusumusta. Hampurissa on jopa kielletty dieselautojen käyttö kahdella eri kadulla ja monet kaupungit harkitsevat dieselkieltoja yhtä lailla.
Lähde: Automotive News Europe
Uusimmat
-
19:34
MTV seuraa: Leijonille etsitään finaalivastustajaa – NHL-tähden jäähy kostautui, Kanada karkasi johtoon
-
19:25
Valtteri Bottas taustoitti Viaplaylla aika-ajopettymystään – tyrmäsi spekulaatiot perjantai-iltapäivän ongelmistaan
-
19:02
Liverpool-fanien lento peruttiin – hätkähdyttävä kyyti vei kannattajajoukon Mestarien liigan finaaliin: "Näimme matkalla muutaman delfiinin"
-
18:52
Macronilta ja Scholzilta yli tunnin puhelu Putinille – yrittivät taivutella Venäjää tulitaukoon Ukrainassa
-
18:50
Rodeohärkä sai esityksestä tarpeekseen ja siirtyi näyttävin elein VIP-katsomoon: "Se hyppäsi aidan yli kuin gaselli konsanaan"
-
18:48
Sami Vatanen letkautti brutaalin heiton maalistaan – Leijonilla nyt todella harvinainen sauma MM-kotikisoissaan: ”Niin ainutlaatuista”
-
18:45
Kehuttu Leijonat-pakki joutui katsomoon – Jukka Jalonen kertoo, miksi
-
18:43
Tshekin supertähteä hakattiin heti kuin vierasta sikaa – nämä Kanadan tylyt otteet kostautuivat
-
18:41
MTV:n pitkäaikainen kirjeenvaihtaja Helena Petäistö vihittiin Oulun yliopiston kunniatohtoriksi
-
18:20
Sakari Pietilä joutui hautaamaan Miisa-tyttärensä alkuvuodesta: "Minulla on kauniita muistoja ja elän niiden kanssa"
-
18:15
Ferrari valtasi eturivin Monacossa, Red Bull -kuskin virhe päätti aika-ajot ennenaikaisesti – MTV seurasi
-
18:09
Dramaattinen päätös aika-ajoille! Leclerc ylivoimaisesti paalulle, Bottakselle karvas pettymys
-
18:05
Leijonien tähtihyökkääjä naulasi ällistyttävän komean osuman – tätä täydellisemmin ei voi enää sijoittaa: "Lähti hyvin kyllä"
-
18:04
Jukka Jalonen ärähti NHL:n suuntaan – "Täytyy olla aika onneton asiantuntija, jos ei ole nähnyt sitä"
-
17:31
Paraneeko ylipainoisen miehen hedelmällisyys laihduttamalla? Tutkimus selvitti
-
17:28
Leijonien NHL-tähti Miro Heiskanen sai jo kritiikkiä niskaansa – vastaus oli mitä mainioin: "Se on ollut itselleni sellainen juttu"
-
17:24
Huomasitko? Leijonien Sami Vatanen niitattiin sikamaisesti, "Mörkö" Anttilalla erikoinen tanssipartneri
-
17:22
Suomi finaaliin! Tampereella riemuittiin Suomen 4–3-voitosta USA:sta: "Voitolla yöhön"
-
17:10
Muonionjoen ja Tornionjoen tulvahuiput pian käsillä – jokien pinnat nousseet myös Etelä-Suomessa
-
17:04
Jukka Jalonen hehkuttaa Leijonien osoittamaa sitkeyttä – "Ei ole lasten leikkiä"
-
Lataa lisää