Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kymmenettuhannet suomalaiset saivat poliisilta varoitusviestin – löytyvät rikollisten soittolistalta

9:39Huijaussoitot lisääntyneet jälleen räjähdysmäisestiHuijaussoitot ovat lisääntyneet jälleen räjähdysmäisesti, kertoi Viiden jälkeen -ohjelma viime viikolla.
Julkaistu 05.10.2024 11:46

MTV UUTISET – STT

Poliisi on saanut haltuunsa soittolistoja, joita rikollisten on todettu käyttäneen pankkitunnusten urkkimiseen.

Kymmenettuhannet suomalaiset eri puolilla Suomea ovat saaneet poliisilta tekstiviestin, jossa varoitetaan rikollisten mahdollisesti yrittävän soittaa heille.

Varoitusviesti on lähetetty henkilöille, jotka löytyvät poliisin haltuunsa saamilta soittolistoilta, kertoo STT:lle rikoskomisario Janne Kyllönen.

Kyllösen mukaan listoilta löytyy kymmeniä tuhansia suomalaisten henkilöiden nimiä ja puhelinnumeroita.

– Osa näistä soittolistoista sisältää myös syntymäajan, mutta henkilötunnusta ei ole näissä soittolistoissa ollut.

Kyllönen sanoo, että rikolliset ovat yrittäneet tavoitella listoilta löytyviä ihmisiä nimenomaan puhelimitse.

– Tässä rikoskokonaisuudessa tekotapa on, että ihmisille soitetaan ja ihmiset saadaan näiden rikollisten toimesta siinä soittotilanteessa luovuttamaan omat verkkopankkitunnuksensa ja jopa hyväksymään verkkopankkien sovelluksilla rikollisten aikaansaamia tilisiirtoja, Kyllönen sanoo.

Hänen mukaansa kyseisessä rikoskokonaisuudessa on onnistuttu huijaamaan ihmisiltä jo miljoonia.

"Jos ihmiset muistaisivat yhden asian"

Kyseessä ei ole ensimmäinen kerta, kun poliisi varoittaa ihmisiä mahdollisesta rikoksen uhasta tekstiviestillä. Kyllösen mukaan vastaavanlainen varoituskampanja on toteutettu ainakin kerran aiemmin.

– Poliisi tietenkin pyrkii kaikin tavoin tavoittamaan ihmisiä, jotka voivat joutua tällaisten rikollisten toimien kohteeksi.

Hän ei kuitenkaan lähde arvioimaan, ryhdytäänkö tekstiviestivaroituksia lähettämään jatkossakin.

– Ehkä ei voi yleistää, että tästä on tulossa tapaa, mutta juuri tässä tutkinnassa on haluttu tehdä näin.

Kyllösen mukaan viestillä halutaan muistuttaa ja korostaa, että poliisi tai pankit eivät kysy puhelimessa verkkopankkitunnuksia.

– Jos ihmiset muistaisivat sen yhden asian, niin tällainen toiminta ei onnistuisi.Jos on vahingossa luovuttanut omat pankkitunnuksensa, on asiasta ilmoitettava välittömästi omaan pankkiin. Pankki- tai luottokortit tulee sulkea, jos niiden tiedot ovat joutuneet vääriin käsiin.Poliisi muistuttaa, että asiasta kannattaa tehdä myös rikosilmoitus joko verkossa tai käymällä poliisiasemalla. Mahdollisuudet omaisuuden takaisin saamisesta ovat pienet, mutta rikosilmoitus kannattaa siitä huolimatta tehdä.





Lue myös: Ulkomailta tulevat huijauspuhelut lisääntyneet räjähdysmäisesti – näihin numeroihin ei kannata vastata

Lue myös: Tällä viestillä rikolliset saivat nyhdettyä suomalaisilta yli puoli miljoonaa euroa

2:13Poliisin tietoon tulee jatkuvasti yhä enemmän huijausyrityksiä – monesti ne ovat kytköksissä isoihin tietomurtoihinPoliisin tietoon tulee jatkuvasti yhä enemmän huijausyrityksiä – monesti ne ovat kytköksissä isoihin tietomurtoihin.

Lisää aiheesta:

Kännyköihin lähetettiin satojatuhansia huijausviestejä lauantaina – osassa esiinnytty vastaanottajan lapsenaHuijausyrityksiä tehdään yhä enemmän ja usein ne kytkeytyvät tietomurtoihin – "Ne ovat valitettavan uskottavia"Poliisi osallistui katalan verkkorikospalvelun kaatamiseen: Suomessa satoja uhrejaValepoliisi huijasi "huomattavan summan" rahaa – sai koillismaalaisen kertomaan puhelimessa verkkopankkitunnuksensaHuijarit urkkivat pankkitunnuksia – soitot näyttävät tulevan poliisilaitokselta70-vuotias mies menetti huomattavan summan rahaa poliisina esiintyneelle huijareille – näitä tietoja viranomaiset eivät koskaan kysele sinulta
HuijauksetPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Huijaukset
  • 1.12.19:48
    Verkkorikollisuus

    Suomalaiskeksintö voitti kilpailun: Vähentänyt merkittävästi puhelinhuijauksia

  • 1.12.16:45
    Taksit

    Kansanedustaja joutui taksihuijauksen kohteeksi – "Räikeä esimerkki, miten villinä taksitouhu pyörii"

  • 17.11.11:21
    Sovellukset

    KRP varoittaa: Älä lataa pyynnöstä sovellusta tai voit menettää rahasi

  • 14.11.13:29
    Black Friday

    Black Friday on riskialtis tarjousviidakko – erityisesti näitä asioita rikolliset hyödyntävät

  • 31.10.15:05
    Ravintolat

    Poliisi: Tampereen feikkiravintolaa operoitiin Afrikasta