Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kylmää sää hidastanut viljelykasvien kasvua

Julkaistu 22.06.2000 11:25

Halla pani viljelykasveja monin paikoin Etelä-Suomessa kesäkuun 17. ja 18. päivän välisenä yönä ja saattoi vioittaa kukintaansa aloittelevaa ruista. Perunan ja arkojen puutarhakasvien lehtiä ruskettui. Kolmesta neljään pakkasasteen halla on harvinainen vielä kesäkuun puolenvälin jälkeen.

ViljaaViljaaCopyright MTV Oy 2000

Kehityspäällikkö Kaarlo Kinnunen Maaseutukeskusten Liitosta ei usko, että kotimaisen rukiin sato olisi vielä vaarassa. Tulevana syksynä rukiista toivotaan monen katovuoden jälkeen satoa, joka riittää tyydyttämään suomalaisen elintarviketeollisuuden koko ruistarpeen.

Viljasadosta odotetaan tavallista tai hieman parempaa, sillä alkukesä on kuivuudesta ja hallasta huolimatta ollut viime vuosia suotuisampi. Kokonaissato voi nousta neljään miljardiin kiloon. Runsaat sateet voivat kuitenkin vielä romuttaa satonäkymät.

Viileys hidasti kasvua

Viileät yöt ja sateiset säät ovat hidastaneet viljelykasvien kasvua koko maassa. Kasvukausi on kuitenkin vielä 2 - 5 päivää edellä normaalista kehitysvaiheesta. Pelloilla riittää kosteutta lähes koko maassa, joskin paikallisesti vedestä on edelleen puutetta. Toisaalta Keski- ja Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa ja Etelä-Karjalassa liika märkyys aiheuttaa jo ongelmia.

Kasvitaudit ja tuholaiset piinaavat kasvustoja normaalia selvästi vähemmän. Viljojen laikkutauteja esiintyy kuitenkin paljon Uudellamaalla, Etelä-Savossa ja Pohjanmaalla.

Satoisa heinäaika alkanut

Kuivan heinän korjuu on alkanut Uudellamaalla, muualla heinänkorjuu on alkamassa heti juhannuksen jälkeen. Kuivaheinän sadosta odotetaan normaalia tai vähän sitä parempaa. Laadun ratkaisevat korjuusäät. Nurmien ja laidunten kunto on nyt kohtuullinen tai hyvä.

Ensimmäinen säilörehusato on korjattu Ahvenanmaalla ja Uudenmaan rannikolla, muualla Etelä- ja Väli-Suomessa korjuu on lopuillaan. (Finfood)

Lisää aiheesta:

Kun Topi-koira livahti pihaportista, alkoi viikkoja kestänyt seikkailuKissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsaPoliisi hälytettiin auttamaan "naista hädässä" Yhdysvalloissa – paikalla odottikin huutava SimonMistä tietää, onko päänsärky migreenin aiheuttamaa?100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmallaSaitko Osuuspankista tällaisen viestin? Kyseessä huijaus
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 06:29
    Koirat

    Kun Topi-koira livahti pihaportista, alkoi viikkoja kestänyt seikkailu

  • Eilen21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • Eilen20:11
    Luonto ja eläimet

    Poliisi hälytettiin auttamaan "naista hädässä" Yhdysvalloissa – paikalla odottikin huutava Simon

  • Eilen18:53
    Migreeni

    Mistä tietää, onko päänsärky migreenin aiheuttamaa?

  • Eilen17:14
    Ruoka

    100 päivää jouluun! Näin saat joulukonvehteja yli puolet halvemmalla