Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kylmää sää hidastanut viljelykasvien kasvua

Julkaistu 22.06.2000 11:25

Halla pani viljelykasveja monin paikoin Etelä-Suomessa kesäkuun 17. ja 18. päivän välisenä yönä ja saattoi vioittaa kukintaansa aloittelevaa ruista. Perunan ja arkojen puutarhakasvien lehtiä ruskettui. Kolmesta neljään pakkasasteen halla on harvinainen vielä kesäkuun puolenvälin jälkeen.

Viljaa

ViljaaCopyright MTV Oy 2000

Kehityspäällikkö Kaarlo Kinnunen Maaseutukeskusten Liitosta ei usko, että kotimaisen rukiin sato olisi vielä vaarassa. Tulevana syksynä rukiista toivotaan monen katovuoden jälkeen satoa, joka riittää tyydyttämään suomalaisen elintarviketeollisuuden koko ruistarpeen.

Viljasadosta odotetaan tavallista tai hieman parempaa, sillä alkukesä on kuivuudesta ja hallasta huolimatta ollut viime vuosia suotuisampi. Kokonaissato voi nousta neljään miljardiin kiloon. Runsaat sateet voivat kuitenkin vielä romuttaa satonäkymät.

Viileys hidasti kasvua

Viileät yöt ja sateiset säät ovat hidastaneet viljelykasvien kasvua koko maassa. Kasvukausi on kuitenkin vielä 2 - 5 päivää edellä normaalista kehitysvaiheesta. Pelloilla riittää kosteutta lähes koko maassa, joskin paikallisesti vedestä on edelleen puutetta. Toisaalta Keski- ja Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa ja Etelä-Karjalassa liika märkyys aiheuttaa jo ongelmia.

Kasvitaudit ja tuholaiset piinaavat kasvustoja normaalia selvästi vähemmän. Viljojen laikkutauteja esiintyy kuitenkin paljon Uudellamaalla, Etelä-Savossa ja Pohjanmaalla.

Satoisa heinäaika alkanut

Kuivan heinän korjuu on alkanut Uudellamaalla, muualla heinänkorjuu on alkamassa heti juhannuksen jälkeen. Kuivaheinän sadosta odotetaan normaalia tai vähän sitä parempaa. Laadun ratkaisevat korjuusäät. Nurmien ja laidunten kunto on nyt kohtuullinen tai hyvä.

Ensimmäinen säilörehusato on korjattu Ahvenanmaalla ja Uudenmaan rannikolla, muualla Etelä- ja Väli-Suomessa korjuu on lopuillaan. (Finfood)

Lisää aiheesta:

Miksi lapsilisän maksu loppuu jo 17-vuotiaana? Kela vastaaSuperkätevä tapa tehdä joulutortut: "Lopputulos on tosi hyvä!"Lisävuosia huonekaluille: Nappaa puusepän vinkit kotinikkaroijalle!Synnytyksen jälkeisestä ajasta liikkuu paljon väärää tietoa – "Ei oikeasti auta"Asiakkaat keksivät kieron keinon hyödyntää punalapputarjouksia – näin kommentoivat Lidl, K- ja S-ryhmäRajuksi povattu RSV-epidemia kuormittaa sairaaloita – "Voi olla iäkkäillä potilailla influenssaa pahempi"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 19:02
    Kela

    Miksi lapsilisän maksu loppuu jo 17-vuotiaana? Kela vastaa

  • 17:14
    Leivonta

    Superkätevä tapa tehdä joulutortut: "Lopputulos on tosi hyvä!"

  • 14:09
    Koti

    Lisävuosia huonekaluille: Nappaa puusepän vinkit kotinikkaroijalle!

  • 11:12
    Synnytys

    Synnytyksen jälkeisestä ajasta liikkuu paljon väärää tietoa – "Ei oikeasti auta"

  • 08:44
    Ruokakauppa

    Asiakkaat keksivät kieron keinon hyödyntää punalapputarjouksia – näin kommentoivat Lidl, K- ja S-ryhmä