KUVAT: Kimmo Sasin 32-vuotinen ura päättyi - näin tyhjenee työhuone

29206112 Kimmo Sasi eduskunta
Kimmo Sasille on kertynyt valtavasti erilaisia papereita ja dokumentteja pitkän kansanedustajauran varrelta. Lehtikuva
Julkaistu 20.04.2015 15:17

MTV UUTISET

Vielä eilen illalla kokoomuksen pitkäaikainen kansanedustaja Kimmo Sasi oli mukana vaalivalvojaisissa. Äänisaalis ei kuitenkaan riittänyt eduskuntapaikkaan, vaan 32-vuotinen edustajaura päättyi tänään työhuoneen tyhjentämiseen.

Korkeat paperipinot täyttävät Sasin työhuoneen eduskunnassa. Paperipinojen seassa on tietokone, printteri, kirjoja ja viiri. Vuosien mittaan tavaraa on kertynyt paljon.

– Tämä on mahdollisuus uuteen. Nyt pitää katsoa, miten osaamistaan voi käyttää. Ja täytyy sanoa, että kansanedustajan työ on ihan aidosti raskasta työtä, että voi sanoa muutoksen olevan 32 eduskuntavuoden jälkeen ihan tervetullutkin, Sasi kuvailee MTV Uutisille.

Lue mitä Sasi ajattelee pitkästä urastaan ja tulevaisuudestaan.

Tuoreimmat aiheesta

Vaalit 2015