Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuva julki: Poliisi epäilee Paulalle tapahtuneen jotain kamalaa – havaintoja pyydetään jo 2,5 kuukautta kateissa olleesta naisesta

MTV Uutiset
Julkaistu 18.02.2020 09:31
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Poliisi pyytää havaintoja Harjavallassa joulukuussa 2019 kadonneesta 59-vuotiaasta Paula Kaarina Leino-Mäkilästä.

Leino-Mäkilä on viimeksi varmuudella nähty lauantai-iltapäivänä 7.12.2019, kun perheenjäsen oli vienyt Leino-Mäkilän tämän Harjavallassa sijaitsevaan kotiin osoitteeseen Elokatu 12.

Leino-Mäkilä on noin 160 senttimetriä pitkä ja vartaloltaan tukevahko. Hänellä on tummat puolipitkät hiukset. kadonneen liikkuminen on vaivalloista, ja hän käyttää ulkona liikkuessaan rollaattoria tai sinistä Peugeot 307 Wagon -merkkistä henkilöautoa, jonka rekisteritunnus on TTF-446.

Lue myös: Kadonneen Paulan mysteeri riivaa perhettä, tytär epäilee henkirikosta: "Tiedän, että äitini ei ole enää elossa" – poliisi tutkii tavallisena katoamisena

Tutkinnassa ilmenneiden seikkojen perusteella poliisilla on syytä epäillä Leino-Mäkilän joutuneen mahdollisesti henkirikoksen uhriksi. Poliisi pyytää tapauksen selvittämiseksi yleisön apua.

Mahdolliset havainnot kadonneesta ja hänen liikkeistään joulukuun alkupäivinä pyydetään ilmoittamaan Keskusrikospoliisin vihjenumeroon +358 50 456 4903 tai lähettämään sähköpostitse vihjeet.lounais-suomi(a)poliisi.fi.

Keskusrikospoliisi tutkii tapausta yhteistyössä Lounais-Suomen poliisilaitoksen kanssa.

Lisää aiheesta:

Poliisi pyytää havaintoja Salossa kadonneesta naisesta – missä on Katja, 28?Poliisi pyytää havaintoja Turussa kadonneesta miehestä: Oletko nähnyt Markoa tai beigeä Opel Vectraa?Kai-Pekka katosi marraskuussa Seinäjoella – poliisi epäilee rikostaYlivieskalainen 84-vuotias Martti on edelleen kateissa – poliisilta pyyntö valvontakameroita omistaville59-vuotias nainen jo viikon kateissa Harjavallassa – poliisi ei ole löytänyt etsinnöistä huolimatta Kadonneen Milla Arosen epäillään joutuneen henkirikoksen uhriksi – poliisi pyytää havaintoja hopeisesta Volvosta
PoliisiKadonneetHarjavaltaHenkirikoksetKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Poliisi
  • 17:25
    Iso-Britannia

    32-vuotiasta miestä syytetään kymmenestä murhan yrityksestä Britannian junapuukotuksessa

  • 17:05
    Mielenterveys

    Itsetuhoiset ihmiset poliisin kasvava haaste – pahimmillaan yrittävät saada poliisin ampumaan

  • 16:40
    Jyväskylä

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden