Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuunpimennys kiinnosti ympäri maailmaa – Suomessa huono näkyvyys

Julkaistu 28.09.2015 18:07
Toimittajan kuva
Päivi Mäki-Petäjä

paivi.maki-petaja@mtv.fi

pmakipetaja

Viimeöistä superkuuta ja kuunpimennystä seurattiin innokkaasti eri puolilla maailmaa. Suomessa näkyvyys oli monien pettymykseksi huono.

Superkuu hehkui komeasti esimerkiksi Argentiinassa Buenos Airesissa. Planetaarioon kuunpimennystä seuraamaan saapuneet katselijat olivat haltioissaan.

– En ole aiemmin katsellut teleskoopin läpi. Näin varjon ja kuu pieneni ja pieneni. Se oli huippuhienoa, kuvailee Kiara Belen Morales.

– Ihmiset ovat aina olleet kiinnostuneita maailmankaikkeudesta. Riippumatta aikakausien ja teknologioiden muutoksesta, jotkut asiat ovat aina muodissa ja herättävät hämmästystä. Siksi täällä puistossa on sunnuntaiyönä viisi tuhatta ihmistä katsomassa kuunpimennystä, selittää Mariano Ribas Buenos Airesin planetaariosta.

Pimennys näkyi hienosti monessa muussakin maassa, esimerkiksi Saksassa, Kreikassa, Espanjassa, Britanniassa ja Yhdysvalloissa.

IMG_6964 Kuun pimennys 28092015

Havaintoja eri puolilta Suomea

Suomessa oli monien pettymykseksi pääosin pilvistä. Pimennys näkyi parhaiten Pohjois-Pohjanmaalla.

– Tuolla Oulun kieppeillä ja siinä ympäristössä näkyi parhaiten. Sitten Tampereella on näkynyt jonkin verran ja Raumalla. Suunnilleen nämä olivat ne parhaat, kertoo Tähtitieteellisen yhdistyksen Ursan tiedottaja Anne Liljeström.

Pimennys oli meillä syvimmillään vähän vaille kuusi aamulla. Täydellinen pimennys kesti reilun tunnin.

Vaikka täydellisiä kuunpimennyksiä tapahtuu maapallolla joka vuosi, ne kiinnostavat ihmisiä.

– Ne ovat kuitenkin paikallisesti verrattain harvinaisia. Sitä on mukava katsoa. Se on hidas ja rauhallinen. Siinä ei tarvitse mitään erikoislaitteita, perustelee Liljeström yleisön kiinnostusta.

punainen kuu

Seuraavaksi katse aamutaivaalle

Liljeström ei pidä superkuu-hehkutuksesta.

– En pidä siitä nimityksestä. Se on tyhjää hypeä. Superkuu ei näytä ihmissilmään yhtään sen kirkkaammalta kuin tavallinen täysikuu.

Suomessa edellinen pimennys nähtiin vuonna 2011.

Seuraavan kerran Suomessa voi ihailla täydellistä kuunpimennystä tammikuussa 2018, ellei sitten satu olemaan pilvistä.

Ennen sitä tähtiharrastajat ehtivät ihmetellä monia taivaankannen ilmiöitä. Seuraavaksi kannattaa suunnata katse aamutaivaalle.

– Ihan tälläkin hetkellä on tosi hieno näky tuossa aamutaivaalla. Auringonnousun suunnassa näkyy kolme kirkasta planeettaa. Venus ja Jupiter ovat hyvin kirkkaita ja Mars selkeän punertava. Ne ovat näyttävä kolmikko taivaalla ennen auringonnousua, vinkkaa Liljeström.

Lisää aiheesta:

Katse taivaalle: Tätä kaikkea tähtitaivas tarjoaa – jo lähipäivinä!Aurinko pimenee osittain ensi viikon tiistaina koko Suomessa – älä koskaan katso paljain silmin!"Perseidit, vuoden hauskin tähdenlentoparvi!" – avaruusilmiöiden superviikonloppu leiskuu taivaalla Avaruusilmiöiden superviikko: Luvassa auringonpimennys ja tähdenlentoja!Saturnus on ensi yönä täysikuun vieressä – lue 5 vinkkiä taivaalliseen näytökseenKuunpimennyksen jälkeen luvassa on huonoja uutisia revontulten ystäville: "Aurinko on tekemässä jotain, jota emme tarkkaan tiedä"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:34
    Politiikka

    Yle: SDP yhä selvästi suosituin

  • 06:30
    Vanhustenhoito

    Yli 50 vuotta naimisissa ollut pariskunta pidettiin väkisin erillään – hyvinvointialueelle vakava huomautus

  • 05:45
    Sijoittaminen

    Nvidia on luonut ainutlaatuisen bisnesmallin ja 5 biljoonaa arvoa – nyt se hyötyy myös Nokiasta

  • 05:20
    Janakkala

    Janakkalassa pamahduksia ja räjähdysvaara: Asukkaita evakuoitu

  • 05:15
    Varkaudet

    Röyhkeät varkaat iskivät työmaalle Helsingissä – katso, kuinka kontissa odottikin kohtalokas yllätys