Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Kuukausiennuste: Toisen talvilomaviikon hittilajiksi nousee vesihiihto, lämpöä yli +5 – maaliskuussa jäätävä paluu kylmyyteen

4:06Muuttuvatko lumiset suksikelit vesihiihdoksi? Kuukausiennuste valottaa hiihtolomaviikkojen säätäMuuttuvatko lumiset suksikelit vesihiihdoksi? Kuukausiennuste valottaa hiihtolomaviikkojen säätä
Julkaistu 21.02.2023 16:10
Toimittajan kuva

Antti Kylmänen

antti.kylmanen@mtv.fi

Tuore kuukausiennuste kertoo, että ensimmäisellä hiihtolomaviikolla suksi luistaa ja ulkoilusää on raikas.

MTVn meteorologin Jenna Salmisen mukaan kuluva viikko on keskimääräistä kylmempi. Etelässä tämä tarkoittaa parhaimmillaan -10 celsiusasteen pakkaslukemia, kun taas pohjoisessa lämpötila on -20 asteen tienoilla.

Etelä-Suomeen on siis luvassa kelpo hiihtokelejä.

– Kun ollaan keskimääräistä kylmemmissä lukemissa ja pakkasta on, niin sateetkin tulee sitten lumena, Salminen sanoo.

Etelässä liukastellaan ensi viikko

Kuluvan viikon torstaina saadaan paikoin vielä kymmenisen senttimetriä lunta, mutta ensi viikolla luvassa voi olla vesisadetta.

Länsi-Eurooppaan ja mahdollisesti Atlantille saapuva korkeapainealue voi tuoda Norjan ja Ruotsin vuoriston yli kuivaa ja lämmintä Föhn-tuulta, mikä nostaa lämpötiloja Suomessa ensi viikolla.

– Mahdollisuus on yli +5 asteen lukemiinkin ja siinä kyllä tulee suurin osa sateista vetenä ja räntänä.

Pohjois-Suomessa voidaan silti välttyä pahimmilta lauhtumisilta, vaikka ajoittain käytäisiin nollan asteen tuntumassa.

– Pakkasia viikkoon mahtuu ja enimmät sateet tulevat lumena.

Lue lisää: Keskiviikosta tulossa viikon kylmin päivä, torstaina lähes koko maassa sataa lunta

Alkuviikon sateet voivat tietää liukkaita kelejä Etelä-Suomeen. Sateet jäävät kuitenkin melko vähäisiksi. 

– Aika tehokkaasti ja pitkään saadaan pidellä lauhaa säätä, että kaikki tuo lumi lähtee.

Lounais-Suomessa, missä lunta on vähemmän, sekä lounais- ja etelärannikoilla tilanne on kiikun kaakun: joko lunta jää hieman tai kaikki sulaa.

Maaliskuussa kylmää kyytiä

Meteorologi Salmisen mukaan tällä hetkellä näyttää vahvasti siltä, että kolmas talvilomaviikko eli 6. maaliskuuta alkava viikko on keskimääräistä kylmempi.

– Vaikuttaisi, että matalapaineiden reitti kulkee Suomen eteläpuolelta ja mahdollisesti jäädään kylmemmälle puolelle suihkuvirtausta. Kylmät ilmat voivat velloa Suomen yllä.

Ensi viikolla sulavien lumien tilalle saatetaan siis saada uutta lunta jo seuraavalla viikolla.

– Sateet painottuvat maan eteläpuolelle ja ajoittain ne voivat yltää Suomeen asti.

SääTalviKotimaa
Toimittajan kuva
Antti Kylmänen
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Suomessa edessä hyytävät ajat: "Näillähän jatketaan jopa monta viikkoa eteenpäin"Pekka Pouta pakkasista: "Ensi viikko näyttää aika pahalta" – helmikuusta tulossa hyytäväPekka Pouta: Purppurapainajainen lähes koko Suomeen – tätä se tarkoittaaLapissa saadaan heittää hyvästit kaamokselle ja kireille pakkasilleLumi-inferno jatkuu – raju käänne kuitenkin tulossaKäsillä koko talven kylmimmät kelit? Pekka Pouta arvioi, mitä tapahtuu hirmupakkasille

Tuoreimmat aiheesta

Sää
  • 12:35
    Huomenta Suomi

    Lähes -30 astetta: Pakkanen etelässä huippulukemissa – ennuste lupaa yhä hyytävämpää

  • 06:29
    Huomenta Suomi

    Siperian sää ja turhaa lunta – näin polaaripyörteen heikkeneminen voi muuttaa Suomen talvia

  • Eilen10:32
    Pekka Pouta

    Ohut pilvi suututti Pekka Poudan: "Vihaan tätä"

  • ke10:35
    Talvi

    Pekka Pouta jysäyttää: Vain tämä estää Siperian hirmupakkasten pääsyn Suomeen

  • ke05:41
    Sähkö

    Pörssisähkön hinta hipoo tänään 30:tä senttiä kilowattitunnilta – helpotusta ei ole näkyvissä