Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kuka vie viimeiset rallipestit Fordilta? M-Sportin pomolta suomalaisittain mukava vihjaus

1:09Esapekka Lappi kommentoi Citroenin vetäytymistä MM-ralleistaVideo: Citroen ilmoitti vetäytyvänsä MM-rallista, Esapekka Lapilta lähti työt altaimago images / PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 01.12.2019 20:00

Aki Hietavala – MTV URHEILU

Rallin MM-sarjan ensi kauden talleista vain M-Sport Ford ei ole vielä julkistanut kuljettajakokoonpanoaan sesongiksi 2020.

Suurella todennäköisyydellä suomalaiskuski Teemu Suninen saa jatkaa Fordin puikoissa, minkä myötä vapaana on vain yksi ajopaikka. Tätä pestiä kärkkyy moni huippukuski, kuten Craig Breen, Andreas Mikkelsen, Kris Meeke, Esapekka Lappi sekä viime kaudella Fordilla ajanut Gus Greensmith ja epäonnen soturi Hayden Paddon.

Myös konkari Jari-Matti Latvala on vailla ajopestiä, mutta tuurilainen kertoi aiemmin, että haluaa jatkaa Toyotan puikoissa yrittäen itse kerätä rahoitusta 2-5 MM-ralliin.

M-Sportin nokkamies Malcolm Wilson korostaa saksalaisen Rallye Magazin -lehden sivuilla, että tiimi haluaa tälläkin kertaa panostaa nuoreen kuljettajaan.

– Me haluamme suosia nuoria kuskeja, joiden kanssa voimme tehdä yhteistyötä monen vuoden ajan auttaen häntä voittamaan lopulta mestaruuden, Wilson sanoo.


LUE MYÖS: Ott Tänakin leiristä täyslaidallinen kohti Toyotaa – Tommi Mäkinen, Jari-Matti Latvala ja Timo Jouhki saavat osansa

Lappi on kovemman kaliiberin miehistä nuorin, joten Wilsonin suunnitelmat voisivat koskea juuri pieksämäkeläistä. Greensmith on koko porukan nuorin, mutta britin näytöt ovat myös ohuimmat.

Juttu jatkuu kuvan alla. 16.1.42276829Esapekka Lapin tulevaisuus rallin MM-sarjassa on epäselvä.imago images / PanoramiC/ All Over Press

Lapin puolesta puhuu myös taloudellinen puoli, sillä suomalaiskuski saanee vielä ensi vuodesta täyden palkan Citroenilta, joka päätti vetäytyä WRC-karkeloista. Fordilla jo muutaman kauden ajanut Suninen kuuluu myös nuorempaan polveen, joten jatkosopimus olisi siinä mielessä järkevä veto M-Sportilta. Talli on myös panostanut paljon Sunisen kehitykseen kohti MM-sarjan huippua.

M-Sport haluaa ensi kaudeksi MM-sarjaan vähintään kaksi autoa. Myöskään kolmen auton ajattaminen ei ole mahdottomuus. Kolmannessa autossa voisi kiertää kuljettaja hieman Hyundain viime kauden tyyliin.

– Kuten joka kaudella, niin me haluamme osallistua jokaiselle pätkälle kahdella autolla. Yhdellä autolla MM-sarjaan osallistuminen ei ole järkevää taloudellisesti eikä urheilullisesti, Wilson toteaa.

– Kaikki on vielä auki, mutta haluamme olla mukana ensi kaudella ja olemme jo tehneet esimerkiksi matkavalmisteluja. Suunnittelemme antavamme kahdelle kuskille mahdollisuuden ajaa täysi kausi, mutta mietimme myös kolmatta autoa. Siinä voisi olla mahdollisuus (Gus) Greensmithille, (Hayden) Paddonille tai jollekin muulle, tiimipomo Richard Millener säestää. 

Lisää aiheesta:

Ott Tänakin lähtöön valmistauduttava – rallipomo väläyttää jopa suomalaiskorvaajaa: "Kunhan mukana on kaksi autoa"Asiantuntija hätkähti MM-rallin hullun päivän satoa: "Ei ole ansainnut sitä paikkaa – mitä he näkevät hänessä?"Toyota-pomo Jari-Matti Latvala lataa suoraan Ott Tänakista: "Tuhoaisimme tämän lajin"Jari-Matti Latvalaa ehdotettiin takaisin WRC-kuskiksi – suomalainen esittää nyt "henkilökohtaisen" Hyundai-toiveensaMM-rallitalli harkitsee ratkaisua, joka sopisi Teemu Suniselle – Toyotasta mallia? ”Mikään ei ole mahdotonta”Kilpailu viimeisistä WRC-paikoista tiivistyy – Esapekka Lapin tilanne vahvistui entisestään
RalliEsapekka LappiTeemu SuninenUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen16:25
    MM-ralli

    Ott Tänak vihjaa: Ratkaisu tehty

  • Eilen10:57
    MM-ralli

    MM-rallissa heti massiivisen hetken ainekset – "Todella lähelle!"

  • Eilen09:44
    MM-ralli

    Superstartti! Kalle Rovanperästä paljastui hämmästyttävä tieto pohja-ajan jälkeen

  • Eilen09:06
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä tarvitsisi apua, mutta tyhjä arpa uhkaa: "Eivät pysty sekoittamaan ollenkaan"

  • Eilen06:26
    MM-ralli

    Toyotat loistovauhdissa Japanissa – näin kävi Kalle Rovanperän