Ympäri maailman on viime aikoina ihmetelty mystisiä monoliitteja. Yksi mysteeripylväs ilmestyi Savonlinnaan, ja se on ihastuttanut paikallisia. Nyt se on kaadettu.
Savonlinnalainen Anni Ihalainen tyrmistyi sunnuntaiaamuna. Hän oli aamulenkillä Ossi-hoitokoiran kanssa Kyrönniemellä, jonne aiemmin tässä kuussa oli ilmestynyt monoliitti.
Nyt monoliitti oli kaatunut, todennäköisemmin kaadettu. Ihalainen epäilee ilkivaltaa.
– Paikalla oli paljon auton ja jalan jälkiä, Ihalainen kertoo.
Yöllä se varmaan tapahtui, hän uskoo. Jäljet olivat vielä tuoreita.
Puskaradiossa raivotaan
Se tiedetään, että paria päivää aiemmin pylväs oli vielä pystyssä. Siitä Ihalaisella on todistusaineistona tyttäriensä taltioima valokuva.
Paikallisessa sosiaalisen median puskaradiossa Ihalaisen esiin tuoma monoliitin kaato on saanut raivoisan vastaanoton. Voiko typerämpää käytöstä ollakaan, kuuluu viesti tiivistettynä. Voimasanoilta ei ole vältytty.
Ihalaisen mukaan Kyrönniemen kalliot oopperajuhlista tutun Olavinlinnan kupeessa ovat etenkin kesäisin nuorison suosima ajanviettopaikka.
Nyt paikalla ei ollut ketään. Tekijöistä – nuoria tai ei – ei näkynyt jälkiä kummempaa.
Monoliitti matkailuvaltiksi
Ihalainen ei ollut aiemmin käynyt paikallista nähtävyyttä ihastelemassa. Monet ovat, ja Ihalaisen mukaan yhtäkkiä yllättäen maisemaan ilmestynyt erikoisuus on kiinnostanut paikallista väestöä kovasti.

