Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kova syytös: Venäjä epäilee suomalaisia kansanmurhasta Karjalassa

AFP / Lehtikuva
Julkaistu 20.04.2020 12:49(Päivitetty 20.04.2020 13:15)
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Venäjän tutkintakomitea kertoo verkkosivuillaan tutkivansa toisen maailmansodan aikana tapahtunutta siviilien kansanmurhaa Karjalan alueella. Kansanmurhasta epäillään suomalaisia.

Asiasta uutisoi ensimmäisenä Suomessa Ilta-Sanomat. 

Venäjän federaation tutkintakomitea ilmoittaa, että sen päätutkintaosasto työskentelee aktiivisesti uusien siviileihin kohdistuvien rikosolosuhteiden ja kansanmurhaan osallistuneiden henkilöiden selvittämiseksi vuosina 1941-1945. Komitean mukaan tällä hetkellä tutkijat analysoivat Karjalan tasavallassa hävitettyä Venäjän FSB: n aineistoa sotavankien ja Neuvostoliiton siviilien tuhoamisesta keskitysleireillä. 

Keskitysleirien vankien mukaan elinolot sekä ruoka- ja työolosuhteet olivat niin kehnot, että sen seurauksena miehityksen aikana keskitysleireillä kuoli tuhansia ihmisiä, mukaan lukien lapsia.

Kansanmurhaepäilyistä on uutisoitu myös Venäjän valtion mediassa näyttävästi. Esimerkiksi uutistoimistot Tass ja Ria Novosti ovat kirjoittaneet aiheesta. Ria Novostin jutussa puhutaan jopa "suomalaisen natsismin historiasta". 

Näin Ria Novosti kirjoitti viime viikolla julkaistussa jutussaan, jonka otsikko Vanhenemispäivää ei ole: "Nämä olivat kuoleman taloja" – suomalaisen natsismin historia":

"Vankilaan laitetaan jopa 7-8 vuoden ikäisiä lapsia sen vuoksi, että he nälkäisinä ja rähjäisinä kerjäävät kaupungilla leipää...Kun kolme vankia yritti karata <…> heidät hakattiin kuoliaaksi, tässä ovat keskitysleireillä olleiden ihmisten lausunnot vuodelta 1942. Eikä kyseessä ole saksalainen keskitysleiri, vaan suomalainen."

Lisää aiheesta:

Suomi syyllistyi kansanmurhaan, arvioi Karjalan korkein oikeus – sotahistorioitsija tietää, miksiRaportti: Venäläiset kiduttivat ukrainalaisia raa'asti Hersonin miehityksen aikana – seksuaalinen kidutus kohdistui enimmäkseen miehiinYK huolissaan Mariupolista leviävistä kuvista: venäläiset rakentavat häkkejä sotavangeilleStalinin uhreja Karjalassa tutkinut Dmitrijev jälleen oikeudessa Venäjällä – syytteitä pidetään tekaistuina ja poliittisinaVenäjän valtion uutistoimisto levittää hurjia väitteitä Suomen sotajulmuuksista: Suomalaisten kerrotaan nyt surmanneen siviiliväestöä räjähtävillä leluilla ja myrkylläHS: Venäläinen turvallisuuspalvelu levittää väitteitä suomalaisten vankileirien kauheuksista Karjalassa – tutkija väittää televisiohaastattelussa tekoja "kansanmurhaksi"
VenäjäKarjalan tasavaltaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Venäjä
  • Eilen21:05
    Dronet

    Ranskalainen kuvajournalisti kuoli drooni-iskussa Ukrainassa – sodan ensimmäinen toimittajan droonikuolema

  • Eilen14:40
    Ukrainan sota

    Ukraina sanoo iskeneensä venäläiseen öljyjalostamoon 1 400 kilometrin päähän rajasta

  • Eilen12:04
    Varjolaivasto

    Venäjän varjolaivastoon kuuluvaksi epäilty tankkeri jatkoi matkaansa Ranskasta

  • Eilen05:45
    Ukrainan sota

    Putin uhkaa uudella eskalaatiolla, jos Yhdysvallat toimittaa Tomahawk-ohjuksia Ukrainalle

  • to21:24
    Viiden jälkeen

    Lehtiin alkoi ilmestyä pikku-uutisia venäläisten tonttikaupoista – pian toimittaja Tuula Malin tajusi, että hänellä oli käsissään ilmiö