Espanja väänsi Italian tieltään tiukassa taistossa jalkapallon EM-kisojen puolivälierässä sunnuntaina. Ratkaisu nähtiin maalittoman peliajan jälkeen rangaistuspotkukisassa.
- Panokset ovat kovat ja paineet äärimmäiset, kun astellaan yksin pilkulle. Vaikka Ismo Liusta lainatakseni kyseessä on "vain syöttö maalivahdin ohi", niin ei se aivan noin helppoa ole, MTV3:n EM-futiskommentaattori Mika Kottila sanoi.
Kahdesta huippumaalivahdista Espanjan Iker Casillas suoriutui virkaveljeään Gianluigi Buffonia paremmin torjumalla kaksi laukausta.
- Iker oli huomattavasti parempi. Hän otti kaksi kiinni ja oli muissakin mukana. Buffon puolestaan ei ollut niin hyvin jyvällä, Kottila näki.
Espanja kohtaa välierässä Venäjän.
- Venäjä sopii Espanjalle Italiaa paremmin. Välierässä vastassa ei ole aivan yhtä hyvin organisoitu joukkue, Kottila uskoo.
(MTV3)
Lue myös:
Casillas torjui Espanjan rankkareilla välieriin
Casillas: Meidän oli korkea aika voittaa
Donadonin asema Italian luotsina arvioidaan lähiviikkoina
Aragones ei tyydy pienen taistelun voittoon