Espanja voitti Italian 4-2 rangaistuspotkukilpailussa jalkapallon EM-kisojen puolivälierissä lauantaina ja eteni ensimmäistä kertaa 24 vuoteen arvoturnauksen välieriin.
Espanjan sankari oli rankkarikisassa Daniele De Rossin ja Antonio Di Natalen yritykset torjunut maalivahti Iker Casillas.
- Rankkarikisat ovat aina arpapeliä, ja oli korkea aika, että me voitimme yhden. Me ansaitsimme sen. Tämä oli tärkeää, koska joukkueemme ei ole päässyt puolivälieriä pidemmälle niin pitkään aikaan, Casillas sanoi.
Espanja oli edellisen kerran välierissä vuoden 1984 EM-turnauksessa, jolloin maa eteni lopulta finaaliin asti. Sunnuntain voitto oli Espanjalle ensimmäinen Italiasta EM- ja MM-turnauksissa.
Voitto katkaisi myös Espanjan rankkarikisatappioiden putken 22. päivänä kesäkuuta. Espanja hävisi Belgialle vuoden 1986 MM-kisoissa, Englannille 1996 EM-kisoissa ja Etelä-Korealle 2002 MM-kisoissa rankkarikisan juuri 22. kesäkuuta.
- Ottelu oli erittäin rankka ja me kärsimme paljon, mutta rankkareilla häviäminen olisi ollut hirvittävää. Nyt fanit voivat nauttia tästä, koska me pääsimme vihdoin välieriin, Casillas sanoi.
(MTV3-Reuters)
Casillas torjui Espanjan rankkareilla välieriin
Donadonin asema Italian luotsina arvioidaan lähiviikkoina
Aragones ei tyydy pienen taistelun voittoon
Kottila: Casillas onnistui huomattavasti Buffonia paremmin