Koti puetaan lystikkään värikkäisiin kuoseihin

Aapinen-pussilakanan kera voi opetella kirjaimia. Kuva: Finlayson
Julkaistu 14.01.2011 16:00(Päivitetty 18.01.2011 15:23)

Sisustustekstiileissä räiskyy jo kevät, vaikka ulkona on kipakka talvi. Finlaysonin ja Marimekon kevään tekstiilimallistoista löytyy ihania väriläiskiä kaikille lapsenmielisille sisustajille. Uutuustekstiilien kera voi jopa opetella aakkosia ja muistella liikennesääntöjä, eikä ihastuttavan retroa otettakaan ole unohdettu.

Finlaysonin ja Marimekon kevään 2011 tekstiilimallistot ovat täynnä herkkupaloja värikkyyttä ja leikkimielisyyttä arvostaville sisustajille.

Finlaysonin lapsille suunnatuissa Aapinen ja Hiirulaiset -uutuuspussilakanoissa yhdistyy huvi ja hyöty. Kumpikin ilahduttaa värikkäällä kuosillaan, mutta ne tarjoavat mahdollisuuden myös oppimiskokemukseen. Aakkosista muodostuvan Aapinen-lakanan avulla voi opetella kirjaimia, kun taas Hiirulaiset-lakanassa kerrataan liikennesääntöjä.

Hiirulaiset opettavat lapsille liikennesääntöjä. Kuva: Finlayson

Myös Marimekon kevään 2011 tekstiileistä löytyy ihania pussilakanatuttavuuksia. Pussilakanoiden suloisissa hahmoissa näkyy retromainen ote, joka varmasti miellyttää niin tenavia kuin heidän vanhempiaankin.

Valpusi-pussilakana on täynnä hulvattomia hahmoja. Kuva: Marimekko OyjMarimekko Oyj

Valpuri-pussilakanan kuosissa nähdään hurmaavia olentoja hymyilevästä auringosta suloiseen jellonaan. Vällyjen väliin on helppo kömpiä hymy huulilla – ottaa vain esimerkkiä lakanoissa esiintyvistä iloisista naamatauluista!

Karkulaiset-kuosissa seikkailevat eksoottiset eläimet. Kuva: Marimekko OyjMarimekko Oyj

Karkulaiset-pussilakanassa on samaa retromaista henkeä kuin Valpurissakin. Karkulaiset-kuosissa seikkailevat eksoottiset eläimet, jotka luovat omalta osaltaan sisustukseen veikeää tunnelmaa.

Suvimuumi-pussilakanassa on kesäinen tunnelma. Kuva: Finlayson

Myös Muumit jatkavat edelleen voittokulkuaan. Nyt Finlaysonin pussilakanoihin on päässyt kesästä muistutteleva Suvimuumi, jonka kuosissa on yhdistelty ruusuja sekä tietysti itse Muumeja. Kuosi on saatavissa sekä punaisena että sinisenä.

Väriläiskiä kylpyhuoneeseen

Myös kylpyhuoneen tekstiileissä leikitellään väreillä. Finlaysonin värikkääseen Muumi-pyyhesarjaan on päässyt uusi hahmo Vilijonkka, ja esimerkiksi Nuuskamuikkunen-pyyhettä saa nyt vihreänäkin. Mörkö-pyyhettä taas saa myös sinisenä versiona.

Yhdessä pyyhkeistä löytyy väriä joka lähtöön. Kuva: Marimekko OyjMarimekko Oyj

Marimekon Yhdessä-pyyhkeistä löytyy varmasti oma suosikki perheen joka jäsenelle. Väreiltään sini-vihreät, punaiset ja kelta-oranssit käsipyyhkeet tuovat raikkautta kylpyhuoneeseen värien hillittömyydellä.

Marimekon värikkäät suihkuverhot hurmaavat. Kuva: Marimekko OyjMarimekko Oyj

Myös Marimekon Melooni-suihkuverhot virkistävät kylpyhuonetta ihastuttavalla väriloistollaan.

Järjestetään hipat!

Hipat-pöytäliina sopii keväisiin juhliin kuin nakutettu. Kuva: Finalyson

Kepeä leikkimielisyys toistuu muissakin tekstiileissä. Finlaysonin uutuus, värikkäiden ilmapallojen kyllästämä Hipat-pöytäliina, sopii hyvin esimerkiksi lastenjuhliin, joissa aikuisetkin saavat hassutella.

Jätski-kangas muistuttaa jo kesästä. Kuva: Marimekko OyjMarimekko Oyj

Marimekon Jätski-kangas on väreiltään hieman hillitympi, mutta kuosin idea on huima: vaaleansiniset, ruskeat, mustat ja oranssit väriläiskät muodostavat tikkujätskejä muistuttavia kuvioita kankaalle.

Kattilat-kuosi ihastuttaa värikkyydellään. Kuva: Marimekko OyjMarimekko Oyj

Myös Marimekon Kattilat-kankaan kuosi hurmaa vivahteikkaalla värikkyydellään, josta ei leikkimielisyyttä puutu.

(MTV3)
Lähde: Finalyson, Marimekko Oyj
Kuvat: Finlayson, Marimekko Oyj

Tuoreimmat aiheesta

Sisustus